Kas ületalitlus raseduse ajal? 19.02.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen rase 11 n. Viimase aasta jooksul on mind uuritud palju seoses teise tervisemurega.On tehtud vähemalt 3 x kilpnäärme analüüsid ja kilpnäärme uhd.Kõik on olnud korras. Nüüd on olnud mitu n. oksendamist ja kaalulangust.Arst võttis koos elektrolüütide analüüsiga ka TSH mille näit tuli alla mõõdetava normi. Põhimure oli tahhükardia ja jõuetus (pulss kuni 180 l/m) Naistearstil võeti analüüsid uuesti ja öeldi veel,et ehk on rasedus lihtsalt sassi löönud. TSH oli alla 0,01, FT 3 9,09, FT4 27,4 ja TPO IgG 5. Kilpnäärme uhd korras taas.Ikkagi määrati peale Tiotil i tab. päevas ja proplaralool .
Küsimused: kas minu kilpnääre on siis haige või on tegu raseduse poolt provotseeritud muutustega mis on tavalised ja ise mööduvad?
Kas kiirenenud pulss ja nõrkus-jõuetus (ei jaksa kõndidagi) on põhjustatud siis ületalitlusest hetkel?
Kas raseduse ajal võib esmakordselt avalduda kilpnäärme haigus mis jääb kogu eluks? Saan aru,et TPO IgG ei kinnita püsiva probleemi olemasolu?

Nüüd peale ravi alustamist valutab alakõht,saan aru,et nii ületalitlus kui ka ravi võivad raseduse katkema panna? Kumb on rasedusele ohtlikum?

Vabandan,et neid küsimusi siin küsin,aga kui endokrinoloogi nägin haiglas 1 min. enne analüüse ja raviarst vastas igale küsimusele,väljavõtetes on kõik kirjas ja retseptid on apteekis,siis minu jaoks jäi infot kõvasti puudu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Taas ja taas - meili teel ei saa kahjuks kõigile küsimustele ammendavalt vastata. Kasvõi ainult seetõttu, et tean Teie kohta ainult seda, mida avaldate oma kirjas. Aga see on kõigest osa olulisest infost. Kui järgmine kord kontrollile lähete, võtke arstil kitlisabast kinni ja esitage julgelt oma küsimused.
Teie hormoonanalüüside alusel julgen arvata, et tegemist ei ole rasedusest põhjustatud nihkega, vaid küll mõõduka, kuid tõelise kilpnäärme ületalitlusega, mille kõige tõenäolisemaks põhjuseks on autoimmuunne kilpnäärmehaigus. Ühte sorti antikehade madal tiiter ei ole määrav, lisaks esinevad ka autoimmuunhaiguse antikehanegatiivsed variandid. See haigus ei ole nüüd tekkinud, vaid omab pärilikku eelsoodumust ja kujuneb välja täiskasvanuks saades. Hormonaalseid häireid varem küll tõenäoliselt ei esinenud. Kiirenenud pulss ja nõrkus jõuetus on tõenäoliselt seotud ületalitlusega. Teile määratud tiotiili annus on väike, loodet see ravim ei ohusta ja alakõhuvalusid ei põhjusta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.