Türeotoksikoos ja rasedus 06.07.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Selline mure, et aprilli algusest saati hakkasid mul lihasvärinad ja südame pekslemine. Pöördusin arsti poole ja abi ei saanud, kuna arst arvas, et tegemist on närvidega (kool ja töö üheaegselt) ja kirjutas rahusteid (XANAX). Kuna arvasin, et võin olla rase ei julgenud neid tablette võtta. Juuni alguses olin oma raseduses kindel ja kuna ikka olid lihasvärinad ja pulss oli ligi 99 pöördusin uuesti arsti poole. Siis tehtud proovide tulemused näitasid , et tegemist on kilpnäärme haigusega ja mind suunati endokrinoloogile. Endokrinoloog ütles, et tegemist on türeotoksikoosiga:
TSH=0,004 MU/L
FT3=8,88 PMOL/L
FT4=46,1 PMOL/L
PTH=1,82 PMOL/L - NORMIS.
ANTI TPO AB NEGAT.
7. juunist määrati mulle TIOTIL tabletid 1tabl. 3* päevas. Suunati edasi Tartu endokrinoloogile. Seal tehti veel proove ja suurentati TIOTILI kogust. Nii, et alates 13. juunist võtsin 2tabl. 3* päevas ja nii kümme päeva. Peale kümmnendat päeva võtan 2tabl. 2* päevas ja seda siia maani. Tartus kirjutati ka südametegevuse aegluatamiseks ravimid BETALOC ZOK 25 MG 1tabl. hommikul. Peale seda külastasin oma günegoloogi ja tema arvas, et BETALOC tablettide võtmine küll hea pole ja võib rasedusele halvasti mõjuda. Viis päeva võtsin BETALOC tablette. Ei julgenud rohkem kuna on alles esimesed raseduse nädalad (13 nädalat praeguse seisuga). Vahepeal oli enesetunne päris hea aga nüüd on jälle paaril järjestikusel päeval süda pekslema hakkanud pulss on 83 ja 89 vahel. Mida peaksin tegema kas jätkama BETALOC tablettide võtmist või on ka mingi muu lahendus? Kas üldse see haigus mõjutab minu rasedust ja millised võivad olla tagajärjed? Algul see endogrinoloog soovitas mul raseduse katkestada aga Tartu arst seda küll ei soovitanud. Vanuselt olen 28a. 23 juuli saan 29a. Kuigi mul üks laps on (11a.) on see tulevane pisipõnn väga oodatud. Mida oskate teie soovitada mulle antud olukorras? Ette tänades K.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme ületalitlus ei ole raseduse katkestamise näidustuseks. Ületalitlust võib raseduse ajal tiotiiliga ravida. Kilpnäärmehormoone on vaja kontrollida ja tiotiili annust korrigeerida 1-2 kuulise intervalliga (raseduse viimase kolme kuu jooksul võib sageli ravist loobuda, sest hormoonid normaliseeruvad iseenesest).
Betaloci raseduse ajal ei soovitata. Aeg-ajalt võite tunda südamekloppimist, normaalsest suuremat väsimust, liighigistamist. Need on ületalitlusele iseloomulikud vaevused ja päriselt neist lahti ei saa. Haigus ägeneb tõenäoliselt uue hooga peale sünnitust.
Kui käite regulaarselt kontrollil (kilpnäärmehaiguse osas võiks Teid jälgida Tartu endokrinoloog) ja järgite arsti nõuandeid, kulgeb rasedus tõenäolisest oluliste probleemideta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.