Prolaktiin üle normi 04.08.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Endokrinoloogi juures käies on pandud diagnoos prolaktin üle normi. MRT ei tehtud. Arst kirjutas välja bromokriptiin 0,5 tabletti päevas. Joon bromokriptiini juba 2 kuu jooksul. Viimased 4 kuud menstruatsioon algab esimesed 3 päeva kummaliselt. Esimesed 3 päeva määrib ja siis algab normaalselt menstuatsioon. See oligi põhjuseks esialgu günekoloogi juurde pöördumisel. Küsimus on järgmine: soovime abikaasaga minna IVF protseduurile (mehel on ka tervisega probleem). Kui kiiresti on võimalik minna peale bromokriptiini tarvitamist IVF protseduurile? Millisest prolaktiini tasemest alates saadetakse MRT uuringule? Ja kas pidi mind endokrinoloog ikkagi saatma esialgu MRT protseduurile enne seda kui ravida mind bromokriptiiniga hüperprolaktineemia põhjust teadmata?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vastan siis järjekorras:
1. IVF-ile võite minna kui prolaktiin on normis, muidu Teid tõenäoliselt protseduurile ei võeta.
2. Mingit kindlat taset, millest kõrgema prolaktiini väärtuse korral saadetakse MRT-le ja millest madalama puhul seda ei tehta, pole ravijuhistes kirjas. Endokrinoloog hindab MRT vajadust oma kogemusest lähtuvalt. MRT eesmärgiks on avastada prolaktiini tootev hüpofüüsi kasvaja. Ravi on aga ka kasvaja puhul sama - bromokrptiin või kabergoliin.
3. Nagu juba öeldud, mis ka oleks hüperprolaktineemia põhjus, ravis olulist vahet ei ole. Hüperprolaktineemia võib olla põhjustatud ka stressist, rinnanäärmete kroonilisest ärritusest (suurem arm rindadel, nn. kunstrinnad jne.), kilpnäärme alatalitlusest, rahustite,uinutite või beebipillide tarvitamisest, kroonilisest maksa- või neeruhaigusest jne. jne.
Kuna olete nüüd juba 2 kuud ravi saanud, oleks õige aeg teha kordusanalüüsid ja pidada nõu oma günekoloogiga. Kasvaja puhul võib tavaliselt eeldada kõrgemaid prolaktiini väärtusi, mis väikesele bromokriptiini annusele (0,5 tabletti on väike annus) kuigivõrd ei reageeri, teistel eespool loetletud põhjustel on prolaktiini tõus pigem mõõdukas ja allub ravile paremini. Tõenäoliselt oligi Teie endokrinoloogil plaan Teid mõni aeg jälgida ja enamlevinud põhjused välistada. Kui vajadus tekib, tehakse kindlasti ka MRT.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.