TSH ja prolaktiin üle normi 10.07.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Kaebusteks olnud tsükli häired ja günekoloog määras hormoonide analüüsi (tsükli 3. päeval), kus TSH näit oli 5.83 ja prolaaktin 774 (makroprolaktiin 656.6), mille järel günekoloog määras mulle koheselt L-türoksiini 50 mikrogrammi.
Kuna sain lähiajal ka endokrinoloogi vastuvõttule, siis L-türoksiini võtma enne ei hakkanud.
Endokrinoloog uuris kilpnääreret UH- ga võttis ka lisaanalüüsi antikehadele, mille vastuse saamisel pani diagnoosiks - Autoimmuunne türeoidiit. Ja hormoonasendus ravi hetkel ei määranud, määras kord aastas kordusvisiite. Aga kõrgenenud prolaktiinist ei maininud midagi.
Günekoloog peale eelmist visiiti määras mulle ka korduva analüüsi tsükli 3 päeval ja ainult prolaktiini näitajale, mille tegin paar päeva peale endokrinoloogi visiiti.
Korduv analüüs näitas, et prolaktiin on 885 (makroprolaktiin 576.4). Mina ei tarbi mingeid ravimeid ega rahusteid ja jälgisin kõik nõuandeid enne analüüsi tegemist.
Günekoloogi vastuvõttul veel ei käinud ja soovin esialgu uurida, kas prolaktiin tase on kriitiline ja mis sellega on võimalik teha? Kas peab veel mingeid uuringuid günekoloogi käest saama?
Lapsi hetkel ei ole ja lähiajal on plaane sellega tegeleda. Kas enne lapse planeerimist peab L-türoksiini võtma, või mitte?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna olete noor fertiilses eas naine, soovitaksin ma Teil pigem siiski L-türoksiiniga asendusravi alustada, kuigi Te hetkel rasestuda ei soovi. Prolaktiiniga on lood keerulisemad. Üldprolaktiini näit on mõõdukalt tõusnud, samas moodustab sellest suurema osa meilis äratoodu põhjal bioloogiliselt inaktiivne makroprolaktiin. Kui see tõesti nii on, pole Teil muretsemiseks põhjust, sest toimiva prolaktiini väärtus (üldnäitaja miinus makroprolaktiin)on isegi pigem madal. Soovitan edaspidi prolaktiini väärtust kontrollida L-türoksiini foonil, kui TSH on soovitavas vahemikus 1 - 2,5 mIU/l. Ka hüpotüreoos võib prolaktiini tõusule kaasa aidata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.