Kas lapsel võib olla diabeet Mody? 15.01.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Lapsel avastati diabeet 1,9aastaselt. Insuliinivajadus on olnud pidevalt 12-15 ühikut päevas. Nüüd on laps juba 5,5aastane ja insuliini vajadus nagu langeks. Praegune insuliinivajadus on kuskil 7-10 ühikut insuliini ööpäevas.
Öösel on insuliin peal, kuna kasvuhormoon tõstab väga suhkruid, aga päeval on ilma basaalita ja toidule panen peale kah ainult väikseid ühikuid või kui väljas jookseb, ei pane üldse insuliini peale. Viimane kolme kuu keskmine oli 6,8. Kahtlustan, et võib-olla on tal diabeet Mody. Suguvõsas on isa 1.tüüp diabeetik, 2 -vanavanaisa on 2.tüüp diabeetikud ja vanavanaema on 2.tüüp diabeetik. Minul endal, raseduse ajal tühja kõhuga veresuhkur 6,2.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
MODY on konkreetse geenimutatsiooniga seotud suhkurtõve vorm. Selle diagnoosimiseks on vajalik konkreetse mutatsiooni olemasolu tuvastamine geenianalüüsiga. Geenianalüüsi on mõtet teha, kui vähemalt kolmes põlvkonnas on haigestutud suhkurtõppe enne 25. eluaastat. Teie suguvõsas on küll palju suhkruhaigeid, kuid Teil endal diabeeti ei ole ja vanavanematel on 2. tüüpi diabeet, millesse nad haigestusid tõenäoliselt vanemas eas. Seega on MODY Teie lapsel vähetõenäoline. Soovitan siiski oma lapse raviarstiga rääkida, tema aitab ka lapse insuliinivajadust põhjendada ja võib-olla võiks siiski geenianalüüsi ära teha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.