Sõlm kilpnäärmes - vähesel hulgal follikulaarepiteeli rakke. 01.09.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

olen hetkel 22a naine, 2005 või veidi varem avastati sõlm kilpnäärmes. 3 aastat polnud kontrollis käinud suurust kontrollimas ja nüüd siis sõlm kasvanud, kui ma ise vaatan vanasid mõõte ja uusi (enne oli 5mm ringis, alla cm ):

LEID: Kilpnäärme mõõdud: istmus 3 mm.
Parem sagar 63 x 17 x 19 mm, maht 11 ml. Parema sagara keskosas sileda kontuuridega kajavaene kolle 18 x 9 mm. Vasaku sagara alaosas sarnane kolle 4 x 2 mm.
Vasak sagar 44x15x15 mm, maht 5,5 ml.
Kolletes verevarustust ei ole, mujal verevarustus tavapärane.

Tehti ka biopsia : T96051 kilpnääre/parem sagar/tsütoloogia/
Kolloidi, vähesel hulgal follikulaarepiteeli rakke (Samas oli öeldud, et materjali vähe/mittediagnostiline )

Arstiga sain suhelda telefoni teel ja ta ütles, et noor inimene, pean novembris tagasi tulema kontrolli. Samas väitis, et proovid oleks korras nagu.

Mis need follikulaarepiteeli rakud on? Kui biopsiaproov oli kehv ja selles kehvas proovis neid juba leiti, kas ma peaksin muretsema?

Vereproov oli korras.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Muretsemiseks pole mingit põhjust. Sõlm paremas sagaras on tõenäoliselt tsüst (vedelikukogum) ja on tõepoolest varasemaga võrreldes suurenenud. Siiski ei ole suurus selline, mis nõuaks lõikust. Ka kilpnäärme kogumaht (16,5ml) on normi piires.
Biopsiamaterjali uuringul saadud tulemus on healoomuline - kolloid ja follikulaarsed rakud (normaalsed kilpnäärmekoe rakud). Materjali võis uuringuks tõepoolest vähe olla, see tähendab, et punktsiooni võib edaspidi kahtluse korral korrata.
Tõenäoliselt jääte edasisele jälgimisele. Kahtlust pahaloomulisele kasvajale tehtud uuringute alusel siiski ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.