Kilpnäärme tsüstid - mida edasi teha? 25.03.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

1,5 aastat tagasi oli kilpnäärme vasakus sagaras sõlm 2,1x1,6 cm, istmuses sõlm 2,1x1,2x2,3 cm.
Kuid sõlmed on suurenenud ja kaela vasakul pool ja kurgus on suruv tunne, eriti õhtuti ja see häirib. Millised on väljavaated? Need sõlmed ei kao ju iseenesest - kas ainuke lahendus on operatsioon? Või mida nendega ette võtta?
Jaanuaris 2015 olid tulemused järgmised:
l.dex. 1,5x1,5x4,0 cm (4,5 ml)
l.sin. 1,8x2,8x5,0 cm (12,6 ml)
Istmuses isoehhogeenne sõlm 1,7x2,5x2,9 cm (biopsia). Vasakus sagaras heterogeense struktuuriga sõlm 1,6x1,8x2,4 cm (biopsia), selles kaltsifikaate. Sõlmede väliselt struktuur küllalt ühtlane. Ehhogeensus normilähedane.
TSH 1.99 (0.27 .. 4.20 mU/L)
fT3 4.39 (3.10 .. 6.80 pmol/L)
fT4 14.2 (12.0 .. 22.0 pmol/L)
Kaltsitoniin <0.59 (<1,46 pmol/L)

Kilpnäärme vasak sagar: kolloidi foonil leidub türeofaage, follikulotsüütide kogumikke, makrofollikulaarseid struktuure; follikulotsüüdid kohati onkotsütaarse metaplaasia tunnustega. Atüüpilisi rakke ei leidu.
tsentrifuugitud preparaatides leidub follikulotsüütide kogumikke. Atüüpilisi rakke ei leidu.
Kilpnäärme ishtmus: leidub verd, vähesel hulgal kolloidi, follikulotsüütide kogumikke, lümfotsüüte. Atüüpilisi rakke ei leidu.
Tsentrifuugitud preparaatides leidub follikulotsüüte. Atüüpilisi rakke ei leidu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegemist on kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga, mis võib olla (kuid võib ka mitte olla) kilpnäärme sõlmeliste muutuste põhjuseks. Igal juhul on sõlmed healoomulised (biopsiamaterjalis viited pahaloomulisusele puuduvad) ja eriliselt muretsema nende pärast ei pea. Kilpnäärme kogumaht oli k.a. jaanuaris 17,1ml, seega normis. Ka sõlmed pole tegelikult kuigi suured. Sõlmeliste muutuste ainus ravi on tõepoolest lõikus, kuid nii väikeste healoomuliste sõlmede pärast, nagu Teil, ei ole siiski mõtet normaalset töötavat kilpnääret eemaldada.
Jälgimisel peate siiski olema ja vähemalt üks kord aastas oma endokrinoloogi külastama. Vähirisk ei ole samas kuigi suur.
Melatoniini võite võtta, krooniline türeoidiit sellele vastunäidustuseks ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.