Kilpnäärme peennõel biopsia 29.07.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

04.07 võetud analüüs kilpnäärme tsüstist - vastus:
Peennõelbiopsia kilpnäärme vasakust sagarast, 6 klaasi.
Vähene kolloid, follikulaarepiteeli rakud kohati normaalsete lamedate kogumikena,
kohati rohkete mikrofolliikulitena st arhitektuuriatüüpiaga.
Bethesda diagnostiline kategooria: III Määratlemata tähendusega atüüpia.

Sai tehtud kordusanalüüsid 2 nädalat hiljem:
Peennõelbiopsia kilpnäärme vasakust sagarast, 6 klaasi.
Leidub kolloidi, follikulaarepiteeli rakke, tsüsti seina rakke, makrofaage. Antud
materjalis atüüpiat ei tähelda. Leid sobib healoomulisele follikulaarsele sõlmele.
Bethesda diagnostiline kategooria: II Healoomuline.

Vereanalüüsides kilpnäärme näidud on korras. Ka paar aastat tagasi biopsia vastused olid ebamäärased - atüüpia.

Kas sellisel juhul piisab kord aastas jälgimisest või oleks mõistlik varem korrata biopsiat?

Tervitades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Määratlemata atüüpia korral tsütoloogilisel uuringul otsustab konkreetset patsienti jälgiv endokrinoloog, kuidas patsienti jälgida või ta hoopis operatsioonile saata. Kordusanalüüsi healoomuline tulemus ei "kustuta" eelnevat määratlemata atüüpia leidu. Arvan, et kogu aeg uuesti punkteerida pole suurt mõtet. Tsüstid on enamasti siiski healoomulised. Kui sõlm on piisavalt suur ja kasvutendentsiga, võiks pigem otsustada lõikuse kasuks. Samas ei tea ma Teie probleemi kõiki asjaolusid ja arvan, et Teie arst teeb mõistliku ja igati kaalutletud otsuse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.