Prolaktiin ja rasestumine? 18.01.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 24 aastane ja soovin lähima aasta jooksul rasestuda. Viimastel kuudel on ära jäänud menstruatsioon. Vereanalüüs näitas,et ajuripats toodab liiga palju prolaktiini ja rasestumine seega ka võimatu. Endokrinoloogi aeg on alles veebruaris ja süda väga piinab. Kas see on ikka ravitav ja saan tulevikus lapsi??? :(

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Prolaktiini taseme tõus võib tõepoolest olla menstruaaltsükli häirete ja viljatuse põhjuseks. Millised on konkreetselt Teie puhul prolaktiini tõusu põhjused, selgitavad täpsustavad uuringud endokrinoloogi juures. Sagedaseks põhjuseks on väike healoomuline prolaktiini tootev hüpofüüsi kasvaja, aga prolaktiini tõus võib olla tingitud ka kilpnäärme alatalitlusest, ravimite mõjust (antidepressandid jne.) ja veel muudestki põhjustest. Õnneks on prolaktiini taseme normaliseerimiseks saadaval efektiivne ravim bromokriptiin, millega saab enamusel patsientidest näitajad korda, tuleb varuda vaid kannatust ja järgida tohtri nõuandeid.
Seega tahan Teid julgustada, tõenäoliselt normaliseerub raviga menstruaaltsükkel ja ka rasestumine on tulevikus võimalik. Soovitan siiski igasugustest tähtaegadest loobuda, korralikud uuringud teha ja ennast rahulikult ravida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.