Hüpofüüsi suurenemine 09.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Vabandan ette, et kiri liig pikk võib tulla, aga palun võimalust Teile oma muret kurta.
Olen 36-a. naine, 2 last , aastaid tarvitanud rasedusvastaseid tablette ja viimased 2,5 aastat Mirena spiraali.
Tunnen ennast viimased paar aastat hirmus halvasti. On lihtsalt paha olla -ei saagi aru mis täpselt. Peavalud, kohutav väsimus - samas väsitavate unenägudega uni, madal vererõhk 100/60 või veidi kõrgem, kuumahood, iivelushood, vahst teadmata põhjustel esinev pulsi kiirenemine, millega kaasneb kummaline värin sees. Peavaludel oleks veel mingi seletus-istuv töö, arvuti, kaelalihaste pinge ja valu- aga muule ei oska seletust anda. On olund ka nägemispuudulikkust-tööpäeva lõpuks näen ainult enda ette -külgedel lainetab ja õudne peavalu tekib. Silmaarst ei leia midagi.Seda on küll paari aasta jooksul 3 korda olnud. Lisaksin veel munasarjatsüstid (üks neist opereeritud) , mis kõüll tekkisid peale Mirena paigaldamist. Palusin nüüd holjaaegu teha hormoonide analüüs. Kõik need TSH-d ja FT4 on nagu normis. Suguhormoonid ka. Ainult prolaktiin on ülemise piiri peal. Ka kehakaal tõusis äkki 3 aastat tagasi. Äkki hakkas hirmus iiveldamine ja kaal tõusis paari kuuga pea 6 kilo, nii jätkuvalt olen praeguseks juurde võtnud 12 kilo. Mõjub see aga liigestele, eriti põlvedele ja säärtele. Perearst arvas ,et peaks tomograafiasse minema, et teha kindlaks, ega hüpofüüs suurenenud ei ole. Mida see peaks tähendama, mida see endaga kaasa toob ja kas minu jutu põhjal võib sellega tegemist olla. Või leiate midagi muud nõu mulle.
Ette tänades, Anu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kirja pikkus polnud sugugi liiast, sest sisaldas palju vajalikku infot.
Kui Teie hormoonuuringud olid korras (isegi prolaktiin normi ülemisel piiril), pole Teil hüpofüüsi patoloogiat küll põhjust kahtlustada. Teie poolt kirjeldatud vaevusi põhjustab hüpofüüsi tuumor haruharva ja need pole küll kompuutertomograafia näidustuseks.
Pigem kaldun arvama, et probleem on hormoonspiraalis, mille paigaldamise järgselt on tekkinud migreenilaadsed vaevused. Arutage asja oma günekoloogiga, võimalik, et see rasestumisest hoidumise moodus Teile lihtsalt ei sobi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.