lümfisõlmed ja hormonaalsed häired 12.12.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tervist,
olen noor eestlanna, kes elab inglismaal ning siin on arstiabi saamisega(hea
ja adekvaatse arstiabi saamisega) kehvasti. külastan küll jõudumööda eestit
ja eesti perearsti, aga mõningad küsimused jäävad selles kahe riigi vahelises
pendeldamises ikka vastuseta.
mul on sünnist saati olnud hormonaalprobleeme ja mitmeid allergiaid, pluss
astma ja igasuguseid muid haigusi. Mõned aastad tagasi tehti ulatuslikud
terviseuuringud ning öeldi, et on mingine geneetiline hormoonpuudulikkus
ja krooniline neerupealsete häire ja moned allergiad tuvastati ja astma sai
kah kinnitust uuesti. sellest ajast peale olen votnud reguraalselt harmoneti,
e-vitamini, hinganud sisse pulmicorti ja ventolini, süstinud ülepäeviti dexamethasoni, et sügelust ja nõgestõbe kontrolli all hoida jne....
suvel avastati, et mul on kilpnääre tohutult suurenenud ja väljapoole kasvamise
asemel sissepoole kasvanud, mis oleks mu peaagu lämmatanud. aga nagu
mainitud, arstid on siin suht hoolimatud, nii et pole ime, et seda pikalt ei
avastatud. patsieni kaebusi ei peeta siin millekski, eriti kui tegemist välis-
maalasega. nüüd võtan neid põisadru tablette iga päev 3 tk ja kilpnääre on
tõesti vähenenud, üle poole aasta saan jälle korralikult hingata.
nüüd on uus probleem-lümfisõlmed üle kogu keha on suurenenud. isegi
näos on muhud. kui arstile helistasin, käskis konsultatsioonile tulla ja
ütles, et arvatavasti see neist hormonaalsetest häiretest tingitud, et võibolla
kehale ei meeldi need merevetika tabletid hästi.

küsimused:
kas on võimalik, et see lümfisõlmede asi on tõsisem
kas on võimalik, et ma saaksin nende hormoonprobleemide vastu ravi
( a la mingid natuke efektiivsemad tabletid....kasvoi progestiini taseme tõst-
miseks, sest see on mul madal pidevalt, praegu hoitakse asju lihtsalt kontrolli
all enam vähem selle harmoneti välja kirjutamisega)
kas on kunagigi võimalik sellistest probleemidest vabaneda...need ju väga
häirivad noore inimese elus...
kunagi üks endokrinoloog mainis, et on võimalik mingit geeniteraapiat
teha, aga selleks peaksin ühe haigla või kliinikuga aastaid pidevalt
seotud olema, et see kallis ja väga aeganõudev.... aga kuna olen liikuv
inimene, elan välismaal ja reisin ringi, siis pole mul see võimalik...
mingi lahendus peaks ju olema...

suur aitäh

k

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mul on Teie kirja lugedes heameel tõdeda, et maailmas ringi reisides hakkavad meie inimesed järjest enam hindama eesti arstide (just eeskätt perearstide) head ja ennastsalgavat tööd...
Nüüd Teie kirjast. Selgust on siin vähe.
1. Kindlasti ei ole lümfisõlmede suurenemine seotud merevetika tablettide tarvitamisega ja see võib osutuda suuremaks probleemiks kui alguses paistab. Tulevad teha korralikud uuringud kuni (vajadusel) lümfisõlme punkteerimiseni või uuringuks eemaldamiseni välja.
2.Kirjast ei selgu, millise konkreetse hormoonvaegusega on Teil tegemist. Kui teaks, võiks ka ravi soovitada. Geeniteraapia on seni muinasjutt nii Eestis kui Inglismaal.
3.Kilpnäärme suurenemine ei tähenda üldjuhul kilpnäärmehormoonide vaegust (kuigi ka seda võib ette tulla ja hormoonanalüüs tuleb teha), pigem võib olla põhjuseks sõlmeline struuma või krooniline türeoidiit - vajalik on ultraheliuuring ja kilpnäärmevastaste antikehade määramine.
4. Deksametasooni süstimine (kui see toimub pikema aja jooksul), põhjustab neerupealiste puudulikkust ja on oht vajada pidevat hormoonasendust kogu edaspidise elu jooksul. Allergoloogiga tuleb arutada, kas tõepoolest pole teist võimalust allergiat kontrolli all hoida. Astma raviks on tänapäeval efektiivsed inhaleeritavad glükokortikoidid, mis õnneks neerupealistele mõju ei avalda.
5. Selgitust vajab ka harmoneti kasutamine. Kas see on Teie jaoks kontratseptiiv või kasutate seda muul põhjusel? Kas tegemist on munasarjapuudulikkusega või hüpofüüsi puudulikkusega? Kas soovite lähiajal rasestuda? jne. jne.
Seega vajate Teie oma rohkete terviseprobleemidega regulaarset arsti nõuannet. Soovitan jääda pidama ühe kas Eesti või Inglismaa kompetentse kolleegi juurde, kelle soovitusi usaldate ja kes valdab kogu Teie terviseinfot. Siis tuleb ka selgus ja saate vajdusel abi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.