J30.0 - Vasomotoorne ja allergiline riniit, vasomotoorne riniit 28.10.21 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Kas antud pealkirjas nimetatud haigust saab esineda ka ainult norskamise kujul ilma nohuta?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Norskamist tekitab ninahingamise takistus. Selle põhjuseks võivad olla suurenenud adenoid, allergiast põhjustatud ninaturse, aga ka ninaturse ärritajatest ja allergia testid on siis negatiivsed. Suurenenud adenoidi korral on praktiliselt püsivalt takistus, allergia korral kontaktil allergeenidega, ärritajatega nt tolmuga. Vasomotoorse nohu korral võib olla turse ja sekreet, mis on väga vahelduvalt st tekivad ja kaovad päeva jooksul seoses õhuvahetusega, temperatuuri muutustega jm.
Antihistamiin Zyrtec aitab allergia korral ja Quixxiga saab puhastada ninast sekreeti.
Riniidi ehk ninapõletiku korral ei pea tingimata olema ninaeritist.
Ilmselt on vajalik ninahormooni kasutamine, sest see on ainus ravi, mis vähendab turset ja võib kasutada pikemat aega järjest. Toime tekib esimese paari nädala järel.
Nn ninaavajaid, mis ahendavad ninas veresooni, vajadusel küll kasutatakse, kuid lühiajaliselt ja see ei ole probleemi lahendus.
Soovitus on teha allergia uuringud.

Heade soovidega,
Kjulge