väikelapse allergia 01.06.17 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

1,2 a lapsel esineb nahaallergia (karedad kohad nahal kui ka voldivahed jalgadel, kätel ja kaelal lähevad punaseks).

Kui laps hakkas lisatoitu saama (ca 6 kuuselt) tekisid nahae üksikud karedad kohad ja põsed olid ka aegajalt punased. Kuid nüüd kuskil kaks kuud tagasi kui tissitamise lõpetasime ja võtsime kasutusel aptamil 2 piimasegu (saab kuskil 500 ml ööpäevas) ning hakkasime rohkem perega ühte toiti sööma läksid jalgadel, kätel, kaelal voldivahed punaseks (pilt lisatud).

Perearst määras hormoonkreemi (advantan), mis nädalaga tegi naha korda aga nii kui kreemiga lõpetasime läksid uuesti voldivahed ja ka voltide ümbert punaseks. Võtame ka zyrteks tilkasid kuid minuarust sellest abi pole. Kreemitame niisutava kreemiga.

Kui tihti võib hormoonkreemi kasutada, nt kui kasutan nädalaega jalgadel siis kui pikk vahe peab olema et uuest kasutada jalgadel?

Mulle tundub, et probleem järjest suureneb.

On see üldse toiduallergia või midag muud- kuidas kindlaks teha?
Pesupulbrit olen sünnist saati ühte ja sama kasutanud seega seda ma välistaks.

Mida teha, kuidas last aidata?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Lapse nahaleid on iseloomulik atoopilisele dermatiidile, just painutuspindade dermatiidile. Hormoonkreem aitab kasutamise ajal. Zyrtec vähendab sügelust ja tavaliselt vähenevb ka punetus. Tegemist võib olla toiduallergiaga, kuid kahel kolmandikul dermatiidiga lastest ei ole toiduallergiat. Arvan, et õige oleks pöörduda allergoloogi vastuvõtule, et teha allergia uuringud. Oluline on regulaarne niisutavate kreemide kasutamine ja löövet ärahoidvana määritakse nõrka hormoonkreemi (hüdrokortisoon 0,5% on saadaval ka retseptita, Sibicorti jaoks on vaja retsepti) või Elidel 1% kreemi nendesse kohtadesse, kuhu lööve tavaliselt tekib, mõnel korral nädalas. See ei lase lööbel ägeneda. Advantan sobib intensiivse lööbe puhul ja aitab tavaliselt hästi, kuid seda ei saa pidevalt kasutada. Igapäevaselt tarvitatakse kuni nädal järjest.
Lugeda saate lisaks www.allergialiit.ee

Heade soovidega,
Kjulge