Viirus või allergia? 13.12.11 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

mul beebi kuu ja 13 päeva vana ja päris algusest peale on tal olnud koorikud kogu aeg ninas, kuna meil elamises liiga kuiv õhk. Mingi aeg avastasin, et lapsel tekkinud hingates kõrin, mis mulle meenutas seda, et kurgu- ja ninavahelises kanalis tatt, mida mul kätte ei õnnestnud kuidagi saada ja mis lapse hingamist häiris. Läksin selle nädala esmasp.last näitama lastepolikliiniku valverarstile ja seal selgus, et mandlitel katt ja paistes, mingeid analüüse ei tehtud ja määrati antibiootikumi kuur, kuna öeldi et tegu viirusega. Kuuriga ma alustanud pole, kuna palavikku ega nohu ei ole, siis loodan et kurk paraneb ise ära. Samas on lapsel näos palju pisikesi punne ja ütleksin, et punn on punni küljes kinni ja on tekkinud nagu karedad laigud, mille kohta arst arvas, et nahk liiga kuiv ja vaja kreemitada. Ise kardan, et äkki hoopis allergia, kuigi nahk läheb koledamaks rohkem siis, kui rinnapiima palju näkku valgunud söömise ajal. Allergiat kahtlustan ka sellepärast, kuna kuskil nädala jagu lapsel väga palju gaase tekkinud ja ka gaasivalusid rohkem. On olnud ka kaks korda kaka sees verekiud. Toidust olen üritanud jätta välja piimatooted, vahel söön kooki ja juustu, harva ka joon kohvi piimaga ja need ainukesed kohad, kus piimatoodetega kokku puutun. Muidu söön riisi, tatart,muna, leiba, kanaliha, kanapihve ja vahel viinerit ja salatiks kõrvale, kas kõrvitsat, tomatit või peeti. Võtan ka multivitamiine, kalaõli ja ensüüme ja kõik on ostetud looduspoest. Menüü mul lapse gaasivalude tõttu nii piiratud ja ma ei kujuta ette, mis talle allergiat valmistada võiks, kui tegu peaks sellega olema. Nüüd, kui olen oma loo ära rääkinud ja kui tegu võib olla allergiaga, kas siis kurgumandlite paistetus võib hoopis allergia tagajärg olla, kuna palaviku ja nohu lapsel ei ole ja ma ei märka ka, et tal oleks paremaks läinud, aga näen et kui ta liiga kiiresti sisse hingab, siis hingamine raskendatud ja miski ikka kurgus kõriseb. Samas küsin ka Teie arvamust, et kas peaksin antibiootikumi lapsele andma või peaksin hoopis perearsti juures vereanalüüsi tegema või tasub olla positiivne ja loota, et ise üle läheb? Olen väga mures.
Ette tänades...

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Minu soovitus on kindlasti käia ära perearsti juures ja lasta vereproov teha. See on suuresti aluseks antibakteriaalse ravi kasutamise otsustamisel. Verekiud roojas ei ole tavaline nähtus. Suure tõenäosusega on selle põhjuseks toit, kuid kakaproovist tuleks ikkagi analüüs teha. Kurgus turse ja katud ei ole allergiale iseloomulikud tunnused, pigem on põhjuseks ikkagi infektsioon. Lööve, vesine nohu (kuivad koorukid) ja roojas verekiud on aga haigustunnused, mis vajavad pikemal kestmisel allergoloogi konsultatsiooni. Looduspoe tooted ei tähenda seda, et nad sobiksid allergia korral - taimsed preparaadid, ensüümid, polüvitamiinid võivad olla olulised allergia põhjustajad ja rinnapiima kaudu mõjutada last. Piimast sagedasem allergia põhjustaja on muna. Tomat on küllalt sageli allergiale sarnaste reaktsioonide põhjuseks. Arvan, et pudrumaterjali osas te endale olulisi piiranguid ei pea seadma. Liha eelistage väheste lisanditega/vürtsidega. Vältige toite, mis tekitavad endale gaase...need on ka lapsel gaasi põhjustajad. Kirja põhjal olete seda juba ka teinud. Midagi ei parane muretsedes...aitab asjas selguse saamine ja vastavalt sellele raviplaani tegemine... Loodan, et saate ruttu abi! Parimate soovidega,