1-aastase seedimine 02.09.11 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

pojal diagnoositi AD, kui ta oli 3-kuune; 6-kuuselt tegime täpitestid, mis allergiat ei näidanud, ka 4-kuuselt tehtud veretest allergilisi reaktsioone ei näidanud. Nüüd on ta 1-aastane ning suvel oli naha peal näha alleriglisi reaktsioone, mis praegu möödas. Aga muret teeb tema seedimine - ta kakab päevas u 4 korda, millest mõni kaka tundub limane. Hoidun värv-, säilitus- jmt ainetest tema menüüs - ta saab putrusid, mis sisaldavad veidi piima (enamus vett), juur- ja köögivilju ning liha. Väihesel määral ka tooreid puuvilju, peamiselt koduõunu. Piimatooteid on ta siiani saanud vähe, kuna mõne aja eest näis, et kohupiim tekitas reaktsiooni. Piimasegu on Aptamil Allergy Care, mida ta on saanud u poolaastat, päevane kogus u 500 ml.
Olen mures tema seedimise pärast, aga ei suuda välja mõelda, mis võib tekitada nii rohket kakamist. Kas võib tegemist olla allergilise reaktsiooniga? Sel juhul, kas äkki piimasegus on asi? See on ainuke toiduaine, mida ta saab regulaarselt iga päev.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kui laps kasvab normaalselt, on päeval rõõmsameelne, öösel magab hästi - ei saa midagi hullu olla. Ma ei arva, et lehmapiima hüdrolüsaat Aptamil Allergy Care on sagedasema kakamise põhjuseks, sest seda on ta saanud juba pool aastat. Kui tahate saada selgust, kas põhjuseks piim, peaks ka pudru sisse panema Allergy Care piimasegu ja mõnda aega vältima piimatooteid sh kohupiima. Kui kõht läheb sellega korda, toetab see piima tekitatud reaktsiooni. Piimatoodete puhul on oluline jälgida, mis seal lisandiks: moosid, mahlad, vanilje jne. Et allergoloogilised testid negatiivsed olnud, peaks laps rutem piima taluma hakkama kui need lapsed, kellel testid näitavad piimaallergiat. Kirjeldatu põhjal ei ole mul täit veendumust, et Teie laps peaks üldse hüdrolüsaati saama. Praegu, kui on seedetegevusega probleeme, pole samas õige aeg tavasegule üle minna. Võimalik roojamise sagenemise põhjus võib olla ka rohke puuviljade kasutamine või mõni toit, mida laps hakanud hiljuti saama. Edu! Kjulge