Kas on oht anafülaksia tekkeks? 09.03.11 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Poeg (8.a) on allergik sünnist saadik. Päris väiksena (kuni 3.a.) tekkis reaktsioon pea kõikidele toiduainetele. 99,9% oli tegu aeglase allergiaga, pisut kiirema reaktsiooni (ca 12h) andis kanamuna. Kodutolmule ja loomadele pole kunagi mingit reaktsiooni esinenud (kodus on nii kass kui koer). Mõned aastad tagasi on lisandunud kevadeti vesine ja pikk nohu, millest olen järeldanud õietolmu allergiat.
Hetkel saab laps süüa kõike (reaktsioone ei teki), tuleb vaid tasakaalustatult toituda ja n.ö. fooni madalal hoida. Nahk on küll endiselt kuiv ja vajab pidevat kreemitamist (aga ei sügele).
Viimasel ajal olen märganud, et kokkupuutel pähkliga (just arahhiis) kaebab laps kurgu (neelu) sügelemist, silmad lähevad vesiseks. (Laps sõi kuivatatud puuvilja, mis oli arahiisiga samas pakendis). See tekkis ca 30 min peale söömist ja möödus ca 20-30 minutiga. Mõned päevad tagasi võttis laps ühe ampsu halvaad (sisaldas arahiisi), mille tulemusel läksid ca 10 min jooksul huuled paiste. Varem ei ole halvaale mingit reaktsiooni järgnenud.
Minu küsimus on, et kuna suure tõenäosusega on tekkinud arahiisi-allergia ja reaktsioon kiire (hetkel veel küll mitte eluohtlik, hingamisraskusi, nahaärritust ega pulsi aeglustumist pole tuvastanud), siis kas on põhjust karta, et asi võib areneda anafülaktilise šokini? Selge on see, et väldime arahhiisi sattumist meie toidulauale, aga kui laps tarbib seda nt. väljaspool kodu teadmatult, kas peaks pöörduma allergoloogi vastuvõtule, et lasta välja kirjutada epinefriin vm kiire abivahend. Ja kas käsimüügiravimist (Zyrtec-siirup) on sellisel juhul mingitki abi.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Kirjeldatust selgub, et ülitundlikkus arahhiisi suhtes tekkis peale seda kui oli juba välja kujunenud ülitundlikkus õietolmude suhtes, mis seni küll veel testidega täpsustamata. Haigussümptomid viitavad oraalsele allergia sündroomile (põhjuseks ristallergia õietolmudega), sest turse, sügelus tekivad toiduainega kokkupuute kohal ja lisaks õietolmuallergiale iseloomulik silmareaktsioon. Seda tüüpi allergia ei anna tavaliselt raskeid reaktsioone st anafülaksia võimalus on väike. Kui laps teadlikult väldib arahhiisi kasutamist, siis see väga väike kogus, mis mingi toidu sees, rasket reaktsiooni ei tekita. Kui allergia on tekkinud kevadel õitsevate puude suhtes, võib olla ristallergiat andvaid toiduaineid teisigi: sarapuupähklid, toored puu- ja juurviljad jne. Siirupi kujul Zyrteci asendaksin küll 10 mg tablettidega, mida tunduvalt mugavam kaasas kanda ja mis ka apteegis käsimüügis. Allergoloogi juures on võimalus täpsustada, miliste puude suhtes ülitundlikkus on ja kas ka heintaimed, umbrohud, võilill annavad reaktsiooni. Parimate soovidega, Kjulge

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Allergoloogia

Munavalge talumatus?

1) Kas on alust arvata munavalge talumatust, kas laps vajab täienduurimist (kaal, kasv korras)?
2) Millal ja mis viisil alustada taas muna toidulauda sisse viima?
3) Kuidas suhtuda gripi- ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,
Last oleks vaja uurida munaallergia suhtes. Allergoloog teeb kas nahatestid või laseb määrata verest IgE antikehad. Vajadusel tehakse ka provokatsioonitest .
Munakollane on vähem allergeenne ...

Loe edasi

Allergiatestide tulemused

Tere!

Soovin veidi ka teie nõu oma allergiatestide tulemustele. Alguse sai kõik siis sellest, et käisin septembris jooksmas õues. Pärast autosse istumist tekkis meeletu kuumalaine, kael hakkas ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,
Infot on kirjas palju, kuid mitmed olulised asjad siin siiski ei kajastu, et anda juhised edasiseks tegutsemiseks.
Kindlasti saab hinnangut anda see, kes on näinud kõiki analüüside ...

Loe edasi

Koorikloomade allergia

Tere!

Allergoloogi juures saadi mul 2015.a. tehtud naha torketestidega positiivne tulemus järgnevates valdkondades:

- Heintaimede segu
-Rohttaimede segu (11/20)
-Lepp ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Tere,

Minu soovitus on vältida kõiki koorikloomi ja olla äärmiselt ettevaatlik ka teiste mereandidega k.a. kaheksajalad. Kui on olnud tugev reaktsioon st ülitundlikkus on ...

Loe edasi

Loratini kõrvalmõju

tere, kas allergiaravimi Loratin igapäevasel ja pikaajalisel (juba 1,5 a.) kasutamisel ,võib olla seksuaalsust pärssiv mõju?

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Loratini kõrvaltoimena seksuaalsuse vähenemist eraldi välja ei tooda. Täiskasvanutel ja noorukitel on sagedasemateks kõrvaltoimeteks unisus, peavalu, suurenenud, söögiisu ja unetus. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: