sääsehammustus 14.06.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kas sääsehammustusest tekkivat tugevat sügelemist võib pidada allergiliseks reaktsiooniks? Mul sügelevad sääsekublad alati väga tugevalt, nii, et kratsin naha verele ja ka siis veel sügelus ei lakka. Tavaliselt kratsin iga kubalat vähemalt nädala. Kas on mingit rohtu, mida võiks peale panna, et sügelus kaoks? Olen proovinud nn. vietnami salviga, aga aitab ainult väga lühikeseks ajaks.
Veel tahaks teada, kas tugev allergia kõrreliste vastu võib anda ka kõrget palavikku?
Ette tänades
Sääskede lemmik.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Sääskede, kihulaste, sipelgate, parmude, põdrakärbeste jt. hammustustest võivad ALLERGIKUTEL tekkida tavapärasemast suuremad, tugeva punetuse ja tursega nahareaktsioonid. Hammustuse kohta võib määrida putukahammustusevastase salviga (Indulona geel, OFF geel, saialille salv või tinktuur, mentooli sisaldav Mentholatum jt) või hormoonsalviga (hüdrokorisoon jt.). Sügelust aitab vähendada antihistamiinne ravi - Zyrtec, Claritine, Kestine, Loratiin jne. Ka põletikuvastane ravim ibuprofeen vähendab paikset punetust ja valulikkust. Oleneb reaktsiooni suurusest võite neid ravimeid vajadusel võtta. Õietolmu allergia rahvapärane nimetus on ju heinapalavik, kuna silma-nina allergianähtudega võib kaasuda ka temperatuuritõus.

Sääskede vaest suve soovides,
dr. Maire Vasar