Kas emal ja rinnalapsel samad allergeenid? 03.06.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Kas toiduained, milles suhtes on ema allergiline, on allergeenid ka rinnalapsele? Või siiski ema allergilisuse puhul on lihtsalt suurem tõenäosus, et laps on allergik ning allergeenid võivad olla hoopis muud asjad?

Milline oleks kõige ohutum lisatoit, mida anda allergilisele lapsele? Olen proovinud kartulit, sellest läksid põsed punaseks ja kael täpiliseks, kusjuures läbi rinnapiima talub. Tundub, et ei sobi ka lillkapsas (kas siis arvatavasti tavaline kapsas ka mitte?). Või ei olegi siin ühest retsepti, lihtsalt peab katsetema?

Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Ema allergia korral on suurem risk, et ka laps on allergik, kuid allergia võib olla erinevate allergeenide suhtes. Tavaliselt on ema oma allergiast teadlik ja seetõttu väldib ta neid toiduaineid imetamise ajal nagunii ning lapsel reaktsiooni enne ei täheldagi, kui ta ise neid toiduaineid tarbima hakkab. Kuid väga tundlikul imikul piisab allergia tekkeks toiduainetest, mis jõuavad temani rinnapiima kaudu. Tavaliselt soovitame allergikule just kartulit, lillkapsast või kapsast, kaalikat esimese lisatoiduna. Kuid kahtlen, kas kartul põhjustas reaktsiooni - äkki sai samal ajal siiski midagi allergilisemat? Soovitan veelkord proovida kartulit ja kapsast. Üldiselt meie lapsed taluvad kartulit ja kapsast. Nõustun teiega, et ega ühtset retsepti ei ole ja peabki katsetama-proovima, sest esineb individuaalne tundlikkus. Meeldetuletuseks - iga uut toiduainet proovige kolmel järjestikusel päeval koguseid tõstes - kas tekib reaktsioon või mitte?

Kannatlikku meelt soovides,
dr. Maire Vasar

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Allergoloogia

astma ennetus

kui laps on seoses allergiaga potentsiaalne astmaatik, millisel viisil oleks vöimalik risk minimaalseks viia.?kas on olemas ennetavaid protseduure?

Vastas dr Maire Vasar

Tere!
Lapsel on suurem risk astma tekkeks, kui peres on emal/isal astma või mõni teine allergiahaigus ning lapsel on atoopiline dermatiit ja ülitundlikkus munale. Primaarse preventsioonina on esikohal ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: