Naha sügelus 14.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 20 a. tütarlaps, kes on väiksest saadik väga allergiline olnud. Lapseeas oli asi hoopis hull: paljusid toiudaineid ei saanud süüa, põlveõndlad ja käsivarred sügelesid, kevad oli minu jaoks piin. Olin tavaline allergik ja sellisena väga harjunud olema. Nüüd esineb mul kevaditi vaid õietolmu-allergiat ja aastaringselt aegajalt silmade kihelust jne.
Miks ma Teie poole pöördun on seepärast, et viimastel nädalatel esineb mul tohutu sügelemisvajadus. Olen oma keha täiesti inetuks kratsinud. Sellist asja pole mul veel olnud, et kõika kohad nii hirmsasti sügelevad ja juba nii pikalt.
Vaatasin üle kõik kodused pesemis-ja kosmeetikavahendid. Need on kõik samad, mida olen kogu aeg tarvitanud. Ka toiduainetes pole muutusi olnud. Milles võiks olla probleem?
Ette tänades, Helen

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Kirjeldatud lööbe lokalisatsiooni järgi võib arvata, et teil oli lapseeast alanud atoopiline dermatiit. Atoopilist dermatiiti iseloomustabki kuiv nahk ja subjektiivselt piinav naha sügelemine. Kui pesemis- ja kosmeetikavahendite kasutamises ning toiduainete tarbimises muutusi ei ole, on tõesti raske arvata, mis on põhjuseks. Ma arvan, et olete teadlik ka nahka ärritavate riietusesemete toimest (sünteetiline, värvitud riidematerjalid). Või on teie nahk lihtsalt kuiv. Kas kasutate regulaarselt pehmendavaid ja niisutavaid kreeme? Väga kuiva naha hoolduseks sobivad paremini kreemid, kus õli on rohkem kui vett. Usun et SebaMed, Wolff´i , Essexi sarjad on teile tuttavad. Kui kreemitate siiski regulaarselt, võiksite baaskreemi vahetada. probleemi püsimisel, peaksite konsulteerima oma perearsti/dermatoloogiga, et täpsemalt dieedi osas nõustada.

Dr. Maire Vasar