Paar küsimust nabasonga kohta 09.09.20 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere

Mul on mõned küsimused nabasonga lõikuse kohta.

Songavärat on suurusega 3,5 x 3,8 cm ja songakott on diameetriga 9,5 cm. Songakotis on rasvkude. Songakott on kõhul nähtav ja ehkki üritan teda laiema riietusega varjata, paistab ta kenasti välja.

Kas sellise suurusega songa opereeritakse ainult lahtiselt? Üks kirurg ütles, et tuleb lahtine lõikus ja peale seda peab olema 2-3 päeva haiglas jälgimisel (ITK)

Teine kirurg väitis, et lõikust alustatakse laparoskoopiliselt ja vajadusel minnakse üle lahtisele operatsioonile, aga kõik toimub päevaravis ja mind saadetakse isegi lahtise lõikuse korral haiglast samal päeval välja. Haiglasse jälgimisele mind ei jäeta (PERH)

Kuna mul on mitmeid kaasuvaid haigusi, siis küsin, et kui suur võib olla lahtise lõikuse korral haav ja kas ka näiteks umbes 10 cm-se lahtise haavaga saadetakse tõesti juba samal päeval koju?
Minu eelistus oleks siiski igaks juhuks viibida tänu kaasuvatele haigustele paar päeva jälgimisel.
Kuidas ma seda arstile selgitada nii, et ta ka minu sooviga arvestaks?

Viimane küsimus: kas operatsioon on sellise suurusega songa korral üldse vajalik? Kui ma operatsioonile ei lähe, siis kas ja millised tüsistused võivad tulla?

Aitäh

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Nabasonga likvideerimiseks on operatsioon ainuke ravimeetod. Kui operatsiooni mitte teha, läheb song aja jooksul järjest suuremaks ja hakkab rohkem segama. Võimalik on songa pitsumine, mis nõuab erakorralist operatsiooni. Nabasonga operatsioon ei ole raske operatsioon ja ma ei näe põhjust sellest loobuda kuna Teil esinevad aeg ajalt siiski tõsised kaebused.
Lahtist operatsiooni saab teha kohaliku tuimestusega, laparoskoopiline nõuab üldnarkoosi. Kaasuva patoloogia seisukohalt oleks minu eelistus igal juhul lokaalanesteesia ja lahtine operatsioon. Lahtise operatsiooni korral on haava pikkus mitte üle 10 cm. Haava pikkus ei ole määrav, mis nõuaks operatsioonijärgset haiglasse jätmist. Selleks on haige seisund operatsiooni järgselt. Stabiilse üldseisundi korral haiglasse jätmine ei oma mingit eelist samal päeval kojulaskmise ees. Vastupidi: on näidatud, et mida pikem on operatsioonijärgne haiglasviibimine, seda rohkem on võimalik saada tüsistusi.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Üldkirurgia

Naba

Tere tahtsin küsida kas see naba on okey?
.et ei ole mingid nabasonga või midagi?
,et ma saaksin kindel olla ,et sellega ilusti :)

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Pildi järgi Teil nabasonga diagnoosida ei saa. Vajalik ka katsumine. Pildi järgi jääb mulje verevalumist naba juures

Loe edasi

Küsimus nabasonga kohta

Tere

Olen Teilt paar korda küsinud nabasonga kohta.
Külastasin kirurgi viimati esmaspäeval ja minu songa katsudes ütles ta, et peensool on songakotis sees.
Tahtsin üle küsida, ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Peensool songakotis võib pitsuda, mis on eluohtlik seisund ja vajab kohest kirurgilist sekkumist. Minu soovitus Teile oleks plaanilises korras teha songaoperatsioon.

Loe edasi

Ujumine peale songaoperatsiooni

Tere,

1,5 nädalat tagasi oli mul nabasonga operatsioon ja 4 päeva pärast võetakse ka niidid välja. Nädala pärast on ka soojamaa reis ees ja seoses sellega tahtsingi uurida, et kas 2,5 ndalat ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Kui haav on paranenud hästi ja eritust ei ole, siis ujumise suhtes mingit vastunäidustust ei näe - nii basseinis kui ka ookeanis.

Loe edasi

pärakulõhe

Kui salvidega pärakulõhet määrida ei saa siis, kas klistiiriga (raviteed) on võimalik.
Ma lugesin ravitaimede kohta, et nõgest kasutatakse sisemiste hemorroidide ja lõhede raviks

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Ei näe küsimust. Ravimtaimedega ravi on igati tervitatav, alati siiski ainult ravimtaimedest ei piisa.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi