Kas pika jämesoole probleemile on ravi? 09.06.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Valud kõhus paremal keskel u naba joonel ning seljas. Viimasel ajal pea kogu aeg. Ei saa kummarduda nt kraanikausi kohale jmt. Järsema asendimuutuse või kummardumise korral võib tekkida hirmus valuhoog ning on tunne, nagu miski sees pööraks. Siis ei saa ei kõndida, voodis ennast pöörata ega ise püsti. Võib kesta paar päeva. M. aastal oli selliseid atakke 3, tänavu kuu tagasi. Varasest lapseeast kõhukinnisus. Viimasel ajal soolestik ise peaaegu ei töötagi.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Dolichocolon ei ole mitte niivõrd haigus kui anatoomiline iseärasus - tavalisest pikem jämesooll. Analoogia inimese pikkusega (150 - 220 cm) ja ega me seetõttu pikka inimest haigeks pea. Pikk jämesool võib aga põhjustada kõhukinnisust ja see on juba haigus, kuna inimene ei suuda vabaneda ainevahetus ülejääkidest. Aastatega kipub soole tegevus kõigil inimestel aeglasemaks jääma, mistõttu ka Teie vaevused süvenevad. Kui konservatiivsete vahenditega - lahtistid - regulaarset (vähemalt igal teisel päeval) soole tühjenemist ei saavutata ja tekkivad vaevused on seotud kõhukinnisusega, siis tuleb kõne alla ka operatiivne ravi - osa jämesoole eemaldamine. Kuna iga operatsiooniga kaasnevad paratamatult riskid, siis kergekäeliselt seda teed üldiselt ei minda ja jääb raviarsenali viimase võimalusena. Soovitan nõu pidada gastroenteroloogiga.