Väikevaagna varikoos? 22.04.24 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 29 aastane naine, mul on aasta jooksul olnud igapäevaselt valu paremal alakõhus. Valuiseloom näriv/torkiv, valu on talutav, kuid häiriv, igapäevaselt valuvaigisteid ei vajam tugevama valu korral kiirgub reie siseküljel, aeg-ajalt tuikab seljas. Olen täheldanud, et on tugevam siis, kui olen pikalt autoga sõitnud, kükitamisel, madalalt istmelt tõustes, aga ka kui olen rohkelt vedelikku joonud, põis on täis olnud ja olen ära urineerinud, siis hakkab tuikama. Valuvaigisteid olen vajanud näiteks siis, kui päeval olen aiatööd teinud pikemalt kükitades või pikki vahemaid päeva jooksul sõitnud ja soovin magama jääda.

Mulle on tehtud kõhu ja vaagna ultraheli, mis oli korras, kontrollitud ka jämesool koloskoopia uuringul, mis oli korras, ainus täheldus, et peristaltika oli veidi laisk/aeglane (mis võib olla seotud duloksetiini võtmisega). On olnud kõhukinnisust ja tihti ka puhhitust, sellega seoses väljaheites lima - analüüsid on korras, põletikku ja parasiite ei leitud. On tehtud erinevaid vereanalüüse välistamaks neeruprobleeme, soole probleeme, põletikku jne jne. Aasta tagasi oli kusejuhakivi vasakus kusejuhas, ja kirjeldati ära, et parema neeru alumises karikas on ka väike kivi, ultrahelil ei olnud neerupaisu, vaba vedelikku, põies patoloogiat ega midagi sellist. Günekoloogi juures tehtud suguhaiguste analüüsid, põletiku analüüs korras, vaginaalsel ultrahelil samuti kõik korras.
Küll aga kirjeldati kompuuteruuringul kusejuhakivi puhul, et "lubitihedad lisavarjud väikevaagnas sobivad fleboliitideks".

Probleem on pikaajaline, valu on minu hinnangul veider, aga järjepidev surve leevenemisel. Hetkel pole keegi osanud mulle arstidest öelda, mis võib tekitada fleboliiti, kas see võib olla valuga seotud. Ainus, mis minu otsingu järgi võiks sümptoomide kirjelduse järgi sobida oleks väikevaagna varikoos, aga ka see on väga väikese tõenäosusega minu hinnangul. Mul ei ole jalgadel veenilaiendeid ja pole olnud rasedusi. Küll aga olen veidi ülekaalus 5 a olnud. Alati võimalus ka IBS-le.

Mul on tähelepanu-aktiivsus häire ja ravin ka depressiooni, mis hetkel on kerge. Käin regulaarselt psühholoogil ja psühhiaatril. Ma pole välistanud ka, et ehk on tegu somatoformse valuga. Ise küll tunnen, et antud hetkel olen rahulikum ja tasakaalukam kui kunagi varem, uni ja isu on väga hea. Mul on teismelisest saadik reflux ja algklassidest saadik migreenid. Ravimitest võtan duloksetiini 60mg, vastavalt vajadustele pikatoimelist affenidi 30mg, nexiumi 40mg, sumatriptaani 100mg vastavalt vajadusele. Töötan haiglas õena 24h vahetustes.

1) Mis võib olla fleboliitide põhjuseks väikevaagnas, kas see on kuidagi valuga seotud)
2) Kas võib olla tegemist väikevaagna varikoosiga? Kui jah, siis kuidas edasi käituda?

Ette tänades

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Püüan vastata küsimustele lühidalt, et mitte tekitada rohkem segadust:
1. Soovitan mitte keskenduda radioloogi arvamusele. See on lihtsalt hüpotees.
2. Vaagnavarikoosile iseloomulikud need kaebused ei ole. Mulle tundub see pigem radikulopaatiana (eelkõige jalga kiirgumine ning seljavalu, kaebuste liigutamisasenditest sõltumine.

Loodan, et Teie kaebused leevenduvad lõpuks.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg