Veenilaiend ja rasedus 09.04.20 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 30. aastane naine, hetkel käes kolmas rasedus 16+4 nädalat. Juba eelmise rasedusega, 3 aastat tagasi, tekkis kaalu suurenemisega vasakule reiele veenilaiend või selline kobrutav veen, kubeme piirkond oli terve raseduse aja turses. Kasutasin bandaazi ja kompressioonisukki. Peale sünnitust tõmbas veen mingil määral tagasi, perearsti sõnul olevat see kosmeetiline probleem ja kahjuks arsti juurde ei pöördunud. Nüüdseks on kiiresti lisandunud 7 lisakilo, analüüsid korras, konsulteeritud toitumisnõustajaga, pean toitumispäevikut jne, aga kaal kasvab kiiresti. Reiel olev veen lõi aga uuesti veel rohkem kobrutama, samuti lisandus üle öö säärele mitu lõtvunud veeni. Lisasin ka pildi, sealt ei paista nii hästi kahjuks välja. Kubemepiirkond on taas turses, hakkan kasutama uuesti bandaazi ja sukki. Kuna jalg väga valutab, siis tahaksin teada, mida veel teha saaks? Kas rasedatele saab teostada veenilaiendite ravi või on see lubatud peale sünnitust, imetamise ajal?

Lugupidamisega,
Maris

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Kui veen ei ole põletikus (punetav ning käega katsutavalt tükkis), ei ole jalavalu seotud veenilaiendiga. Veenilaiend on lihtsalt visuaalne muutus. Seega, praegu veenilaiendi tõttu jätkake, palun, kompressioonraviga ning kui olete lõpetanud rinnaga imetamise ja väga ikkagi visuaalne pilt segab - olete oodatud konsultatsioonile. Valu põhjust peab otsima mujalt - sellele ei too leevendust veenilaiendiga tegelemine.

Veronika Palmiste