Jala sääreosa pakitseb 19.10.16 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Vasaku jala pindmine veen täies pikkuses eemaldati Kiirabihaiglas.... 7-8 a. ?tagasi. Parema jala pindmist veeni opereeriti ainult sääre osas (dr. Kaha) Olen käinud tema juures ka kontrollimas trombi tekkimise ohtu, sellega probleeme pole. Kontrollisin ka eelmisel aastal EstMedicas, kahtlusi polnud. Kannan tugisukka, mis ulatub põlvini. Aga....millegipärast pakitsevad(õige sõna) jalasääred kuni põlvedeni pidevalt. Tunnen nagu kuumavõitu survet. Ilma sukkadeta on surve päris tugev, pöia juures on näha väikeste siniste soonekeste tugevat mustrit. Ka pikka jalgsimatka ei taha ette võtta, jalad väsivad. EstMedica kirurg ütles, et see on haigus, mida parandada ei saa ja võib-olla ka pärilik. Küsin: kas peaksin veelkord laskma vaadata ja kellel? Dr. Kaha saab vaadata üldpilti. Ka peaksin(võiksin) rohkem liikuma...st. velorattal väntama või on parem vähem liigutada.

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Liikumine on kindlasti kasulik. Soovitan põlviku vahetada kompressioonsuka vastu välja - siis olete teinud maksimaalse endast oleneva, et veenilaiendi haigust kontrolli all hoida.
Kaebustest - arvan, et Teie kaebused ei pruugi olla üldse seotud veenilaienditega. Ärge mõistke mind valesti - veenilaiendid on Teil kindlasti olemas, kui kaebused võivad olla seotud millegi muuga. Kirjeldatud kaebusi nimetame nn. rahutu jala sündroomiks ning sellel väga palju erinevaid põhjusi.
Mis edasi? Kui olete valmis jätkama ning nõus koostööd tegema, soovitan alustada oma perearstist - tema on kõige lähemal ja saab soovitada kelle juurde minema peab. Mööda üldkirurgide vastuvõtte käimisest ja trombiotsimisest paremaks ei lähe. Kõik erinevad spetsialistid, veresoontekirurgid sealhulgas, tegelevad perearstide koolitamisega, et abi oleks Teile kui patsiendile lähemal. Selleks, et saaks aidata, peab olema omavaheline usaldus.

Tervitades,
Veronika Palmiste