Astra Zeneca teine doos 08.06.21 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere! Alustasin COVID-19 vaktsineerimiskuuri 03.04.2021 AstraZeneca vaktsiiniga, kuid ma ei sooviks enam selle teist süsti saada, sest see ei ole eriti efektiivne uute tüvede (India tüvi) vastu ja üldse on tunduvalt vähemefektiivsem, kui näiteks Pfizeri oma. Samuti on minu vanustel selle vaktsiini kõrvaltoimel trombioht suurenenud. Samuti uuritakse Euroopas AZ vaktsiini seost Guillaum-Barre sündroomi tekkimisega vaktsineeritutel.
Mul on määratud teine süst sel pühapäeval 13.06. aga mis juhtub kui ma sellele süstile ei lähe? Kas saan alustada varsti uut kuuri Pfizeri vaktsiiniga? Kui ma AZ teist süsti ei saa, kas siis loetakse varsti see vaktsiinikuur läbikukkunuks ja võib taotleda uut kuuri näiteks Pfizeriga?

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Trombirisk on AZ vaktsiini korral külla olemas, aga see on väga väike ja ei kaalu üles vaktsineerimisest saadud kasu. Guillain-Barre sündroomi on samuti vaktsineerimise järgselt kirjeldatud, aga see seos ei ole kindel ning selle esinemise sagedus vaktsineeritutel on väiksem võrreldes tavapäraselt selle sündroomi esimemissagedusega. Eestis ringelvate viirusvariantide suhtes ei peaks hetkel muretsema.
Arvestades vaktsineerimiskorraldust Eestis oleks mõistlik vaktsineerida AZ teise doosiga ja minna suvele /sügisele vastu juba nakkuse eest kaitstuna.
Uuesti teid Pfizeri vaktsiiniga keegi hetkel vaktsineerima ei hakka.