Tuberkuloosi risk 25.09.18 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Kui mul oli 4a tuberkuloos (tüsistusi pole jne), kas (ja miks) minu laps kuulub siis riskigruppi?
Kas vaktsiine tohib teha ka nohusele lapsele?
Mis on tuberkuliintesti ning miks seda tuleb peale 3. elukuud vaktsineerides teha?

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

1. Kui teil diagnoositi 4 aastat tagasi tuberkuloos ja te olete ravi saanud ja terveks arsti poolt hinnatud, siis ei ole te oma lapsele nakkusohtlik.
2. Kui lapsel on väike nohu, siis see ei ole vaktsineerimisele vastunäidustuseks.
3. Tuberkuliintesti kasutatakse selleks, et hinnata, kas inimene on tuberkuloosiga nakatunud.
Eestis vaktsineeritakse lapsi BCG vaktsiiniga sünnitusmajas. Kui vaktsiin jääb mingil põhjusel tegemata, siis võib vaktsineerida kuni 3 kuu vanuseni ilma tuberkuliintesti tegemata. Kui last vaktsineeritakse hiljem, siis tuleb tehe tuberkuliintest, sest on võimalus, et laps on eelnevalt tuberkuloosi nakatunud.