Millal tasuks mõelda adenoidile?

Millal tasuks mõelda adenoidile?

Kui laps on suuhingaja, sage nohu ja keskkõrvapõletike põdeja või on märgatud kuulmislangust, tasuks mõelda adenoidile ja saata laps kõrva-nina-kurguarsti konsultatsioonile operatsioonivajaduse üle otsustamiseks, soovitab kõrva-nina-kurguarst Ene Miller.

Adenoidiks nimetatakse suurenenud ninaneelumandlit. Ninaneelumandel asub pehmest suulaest kõrgemal, kinnitudes ninaneelu tagaseinale. See on samasugune lümfaatiline kude nagu neelumandlidki, aga erinevalt viimastest taandareneb puberteedieas.

Kõige sagedamini räägitakse adenoidist just väikelapseeas. Paariaastased kuni kooliealised lapsed on just see vanusegrupp, kellel on lümfikude kõige kohevam, ninaneel veel suhteliselt väike ja lastekollektiivides põetakse ka sageli ülemiste hingamisteede infektsioone.

"Adenoid kasvab mõnikord nii suureks, et täidab suure osa ninaneelust või peaaegu kogu ninaneelu ja paneb õhutee läbi nina kinni. Laps hingab suu kaudu, tekib nn adenoidne ilme, pikapeale lisanduvad hambumushäired, sageli on norskamist ja isegi uneapnoed. Vahel esineb öist higistamist, hammaste krigistamist ja isegi voodi märgamist," selgitab Miller, miks on operatsioon mõnikord vajalik. 

Teiseks operatsiooni põhjuseks on sagedane või pikaajaline nohu: "Me teame, et ripsepiteel töötab ninas ninaneelu suunas, ja lima, mida limaskestad toodavad, transporditakse ninaneelu, kust see alla neelatakse. Vahel tekib adenoidikoes krooniline põletik, seal on mädakorke, mis hoiavad ninas ja ninaneelus pidevalt infektsiooni aktiivsena. Samuti jääb suure adenoidi puhul lima sinna peale püsima ja muutub heaks söötmeks mikroobidele."

Kolmandaks operatsiooni põhjuseks on sagedased keskkõrvapõletikud või krooniline limakõrv. 

Need kolm põhjust võivad esineda koos või ükshaaval.     

"Operatsiooni taluvad lapsed suhteliselt hästi ning elukvaliteet paraneb ja haigestumus ülemiste hingamisteede haigustesse väheneb suurel määral. Oodata, et kunagi taandub adenoid iseenesest, ei ole mõistlik, sest sage põdemine või suuhingamine jõuab enne palju pahandust teha. Ka ei taandarene põletikus suur adenoid nii kiiresti kui normaalne ninaneelumandel," põhjendab arst, lisades, et näidustuseta ja igaks juhuks adenoidi siiski ei eemaldata. 

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (veebruar 2015). 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada