Neeruanomaalia ja rasedus 19.11.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Probleem selles et 12 aastat tagasi avastati et üks neer on väiksem kui teine 4 cm. olin siis 11 aastane, tegemist oli kaasasündinud probleemiga. erilisi vaevusi tol ajal ei olnud. aeg ajalt sai käidud kontrollis, arstiks oli Dr Mari Majass tol ajal. nüüd aasta tagasi diagnoositi neerupõletik ja sai erinevaid antibiootikume võetud. ja tehti intravenoosne uuring, väiksemat neeru pildile ei õnnestunudki saada enam, ja suuruse vahe nüüdseks juba 6 cm. ja arst ütles et väike neer enam ei tööta, põletik oli 7 kuud terves neerus. nüüd paar kuud tagasi hakkasid seljavalud ja jälle diagnoosiks neerupõletik ja antibiootikumide võtmine ees. sai erinevate arstidega konsulteeritud, ja üllatav oli see, et arstide jutud on erinevad. Üks ütles et kui peret tahan siis mida varem seda parem sest aeg pidavat oma töö tegema neerudega ja neer ei pea enam siis koormusele vastu, teine arst ei öelnud midagi. kuidas siiski selline asi ikkagi mõjutab pereloomist, sest teada on et see annab neerudele tavaolukorrasgi topeltkoormuse, aga minu puhul annab siis töötavale neerule mitmekordse koormuse ? ja kas tõesti tuleb mõelda et mida varem seda parem? ja miks kogu aeg tuleb põletik aina tagasi kuigi hoian end soojas?
Aitäh Teile !

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
tegu kaasasündinud pisineeru või kortsneeruga, mis praeguseks enam ei funktsioneeri. Sellesse neeru on lisandunud põletik, mida antibiootikumidega välja ravida pole võimalik ning põletiku episoodid muudkui korduvad. Seetõttu on õigem lasta see neer kui põletikukolle organismist eemaldada ja te saate terveks. Praegusel ajal tehakse seda endoskoopiliselt (suure haavata). Seda peaks tegema enne rasestumist.
Neerupõletiku põhjus ei ole soojas või külmas, vaid vigases neerus, mis ei luba teil terveneda.
Rasedust ja sünnitamist ainus neer reeglina ei mõjuta. Jumal on andnud inimese loomisel tema organitele väga suure reservi - tavainimene vajab igapäevases elus maksimaalselt vaid 25% kogu neerude võimsusest. Teil on järel 50%, mis on piisav ema ja loote koostoimimiseks. Küll aga kuulute te raseduse ajal ainsa neeru tõttu riskirühma, mis tähendab naistearstide kõrgendatud tähelepanu teie tervise suhtes. Kuna rasedus vanemas eas on samuti riskifaktor, siis tõesti on teile parem nooremas eas laps(ed) muretseda.
Ülo Zirel