Megalourether et ren duplex sin 17.05.06 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Lugupeetud dr Zirel,
Olen 35 a, 2 last sünnitanud naine. Peale uuringuid (ultraheli, intravenoosne urograafia ja püelograafiline retrograafia) on diagnoosiks vasakpoolne topelt neeruvaagen ja laienenud karikad ning kaks juha vasakust neerust põide. Uuringutele sattusin, kuna kurtsin korduvaid põiepõletikke. Arst selgitas, et see on kaasasündinud neeruanomaalia, mille peaks operatsiooni(de)ga likvideerima, sest tekkiv uriinipais jääbki vaevusi põhjustama. Saan aru, et tegemist keerulise lõikusega, laporoskoopia kõne alla ei tule, ja siit ka minu kahtlused/hirmud. Kas minna operatsioonile või oodata ja taaskord põletiku tekkimisel jälle antibiootikumidega põletikku ravida? Mida teie soovitaksite - pigem vaim valmis seada ja asi ära teha või oodata? Ette tänades,

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
teil on tegemist kaksikneeruga vasemal, millel mõlemal on oma neeruvaagen ja kusejuha. See on kaasasündinud neerurike ja esineb üsna sageli. Ei saa aga aru, kas mõlemad neeruvaagnad ja kusejuhad vasemal on laienenud ja ei tööta või ainult üks neist ning mis seisus on parem neer. Sellest sõltub operatsiooni valik - kas vasakult mõlemad neerud koos vaagnatega ja kusejuhadega eemaldada või ainult üks. Igal juhul mitut operatsiooni ei oleks küll vaja teha, kui esimene on korralikult tehtud. Pole küll ise teie uuringute vastuseid näinud, kuid ka laparoskoopilise operatsiooni võimalust tuleks kaaluda, pole seal nii keerulist miskit. Küsimus on paraku selles, et eesti uroloogias on laparoskoopia meetod küllaltki uus ja kasutusel vähestes haiglates.
Kokkuvõtteks - soovitaksin teil küll see infektsioonikolle organismist kõrvaldada, kuid te peate ise siiski endas kõigepealt selgusele jõudma, mida te soovite.
Ülo Zirel