Pakitsustunne põies (?) 19.10.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere tohter!

Olen 24 a naine, sünnitanud 3.5 aastat tagasi.

Mureks on alates juuni keskpaigast kestev pidev pakitsustunne, mis ajab pissile isegi 2 minuti tagant. Urineerimisel valusid pole, aeg-ajalt esineb alaseljavalu. Mõistagi on see väga häiriv. Probleem tekkis tagantjärele mõeldes peale silmapõletiku põdemist juuni alguses

Günekoloogiliselt on tehtud müko-, ureaplasma, gonorröa ja klamüüdia uuringud PCR meetodil. Tulemused negatiivsed. Küll leiti aga emakakaelalt stafülokokk ja streptokokk, sain ravi erütromütsiiniga, mille käigus nädalaks ajaks taandusid ka põievaevused. Abikaasat ei ravitud, ehkki palusin, sest bakterite edasi-tagasikandlus on võimalik.

Olen just vastselt käinud uroloogi juures, kes lasi teha tavalise uriini ribatesti, mis põletikku ei näidanud. Muid analüüse mulle ei määratud. Kui uroloogilt küsisin, kas siiski on võimalik, et uriiniproov on korras, aga nt kusitis elutseb mingi bakter, vastas ta, et pole võimalik, põletikulisust peaks analüüs näitama.

Ahjaa, siitsamast kliinik.ee portaalist leidsin varasema kirja 41. a naiselt, kes kirjutas samalaadselt, et tavaline ja külvuuring uriinist olid korras, ent palumise peale võetud kusitikõlvist leiti siiski bakter.

Mure on suur, sest abi pole ma kusagilt saanud. Mida edasi teha, olukord on minu jaoks päris võimatu. Uroloog kirjutas mulle välja Driptane'i, kuid kahjuks pole see lahendus.

Teid ette tänades

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kindel on see, et teil on diagnoositud põletik emakakaelas. Günekoloogilised põletikud annavad reeglina ka põievaevusi. Kirjast ei selgu, kas peale ravi lõppu ka kontrolliti, kas korduskülvid on puhtad? Samuti, kas teil on/ei ole emakasisest spiraali? Spiraali olemasolul on antibakteriaalne ravi kasutu. Spiraal tuleks põletiku puhul eemaldada ja siis ravida antibiootikumidega vastavalt mikroobide tundlikkusele.
Teisest küljest ei ole uriinianalüüs ribatestiga informatiivne kuseteede põletiku osas. Tuleb teha ikkagi uriinikülv mikroobidele.
Kui te minu küsimustest/vastustest leiate, et mingi asi on jäänud pooleli või lahendatud teisiti, tuleks pöörduda uuesti kas günekoloogi või uroloogi poole.
Edu soovides,
Ülo Zirel