Põiepõletik, küsimused. 24.10.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Küsiks ajatundlikku nõu! Miks ei sobi spiraal naistele, kel on põiepõletike oht? Kas hormoonspiraal sobiks, seda ju naistearstid vägagi kiidavad? Rasestumisvastased tabletid? Kas ja kuidas tohiks end karastama hakata, et olla tugevam, et põiepõletikke ei tuleks? Kuidas saada kergesti külmetavatest jalgadest lahti? Kas te võite nimetada mõningaid rohtusid, mis võiks kodus igaks juhuks valmis olla ja kuidas võtta, juhul kui tekib ootamatult äge põletik? Perearstid ju ka alati kõike ei tea. Kas pole mingit imenippi, et see haigus ei korduks? Olen 37 a. naine. Tänan Teid vastamast!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
spiraal on võõrkeha organismis, mida kirjanduse järgi üle poolte naiste ei talu. Kui esineb spiraali talumatus või spiraal on infitseerunud, tekivad põiepõletiku-laadsed vaevused. See ei ole siiski põie enda põletik vaid põieärritus naaberorgani haigusest. Kuid kuna inimesel on probleem põiega, saadetakse ta uroloogile ja meie oleme hädas. Seni kuni spiraali ei eemaldata ei ole ükski põletikuvastane ravi efektiivne. Ka hormoonspiraal on spiraal ja võõrkeha.
Rasestumisvastased tabletid ja preservatiivid ei tekita urineerimishäireid.
Põiepõletike vältimiseks naistel ei ole küsimus niivõrd karastamises, kui hügieenis ja ilmaga sobivas riietuses. Inimese kaks kõige mustemat kohta mikroobide mõistes on suu ja lahkliha piirkond. Kui hambaid ollakse harjunud pesema 2 korda päevas, peab seda tegema ka alakehaga. Ka on ilus vaadata noori naisi külma ilmaga minis ja õhukestes sukapükstes, kuid selle eest peab sageli lõivu maksma.
Igaks juhuks antibiootikume kodus hoida ei saa soovitada, neid võib kasutada teadmatusest valel ajal vales kohas. Ka võivad rohud lihtsalt aeguda. Perearstid oskavad põiepõletikku küll ravida, seetõttu on targem ikkagi oma arsti poole pöörduda. Imenippe pole, igal inimesel on oma nõrk koht, mõnel ka mitu.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel