vedelik (neeru)vaagnas 23.10.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 68 a naine. Olin hiljuti esmaabis korduvate tugevate hoovalude tõttu vööpiirkonnas. Tehti vastavad uuringud. Kahtlustati sapi/neerukive. Ei leitud. Aga öeldi, et (neeru)vaagnas on vedelikku. Mida see tähendab? Seni pole mul enda teada neerud haiged olnud. Sageli pean tualetis käima küll (ka öösel), aga valus ei ole ja tuleb piisavalt. Seetõttu tarvitan vedelikku vähe, et mitte kogu aeg ja igal pool ei peaks tualetis käima. Tegelikult mul ei olegi erilist joogivajadust. Millest tekib see vedelik nn vaagnas ja mis ta'ga ette tuleb võtta? Tänan vastuse eest. A.K.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
neeruvaagnates on uriin ja see on normaalne. Kirja järgi võib arvata, et teile tehti ultraheli-uuring. Tervete neerude puhul neeruvaagnad ultrahelis nähtavale ei tule, peab olema mingi takistus kusejuhas, mis põhjustab uriini äravoolu häiret vaagnast ja paisu selles. Kuna teil olid hoovalud, võib oletada, et see takistus ning pais neeruvaagnas oli põhjustatud kivist, mis laskus kusejuhasse.
Kui teil enam valusid pole, võiks uuesti teha ultraheli-uuringu - kas neeruvaagna pais on kadunud. Kui pais püsib, tuleb teha kontrastainega neerupildid paisu põhjuse täpsustamiseks. Kui neeruvaagnas enam paisu pole, võib arvata, et kivi on väljunud. Vähene vedeliku tarvitamine on riskantne. Uriin on siis kontsentreeritud (tume) ja uriinisoolade sadenemisel võivad tekkida neerukivid. ÖÖpäevane uriinikogus peab olema vähemalt 1,5 liitrit.
Uroloogide üks moto on: "Jooge rohkelt ja kusege sageli".
Lugupidamisega,
Ülo Zirel