Enurees 26.09.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Olen 23 aastane noormees, kuid probleemiks on, et aeg-ajalt(1-5 korda kuus) juhtub öist voodimärgamist. Asi pole hiljuti tekkinud, vaid on olnud kogu aeg. Olen enureesi kohta lugenud, enamasti kirjutatakse, et see on pärilik haigus(enda perekonnas ei tea selliseid juhtumeid); selle vältimiseks soovitatakse piirata õhtust vedeliku tarbimist jne. Minu puhul ei sõltu öine voodimärgamine absoluutselt asjaolust, palju ma enne magamajäämist või siis õhtusel ajal vedelikku tarbin. Vahel juhtub seda ka siis, kui õhtul midagi vedelat ei tarbi. On esinenud ka paarikuiseid kuivi perioode.
Aasta algul käisin uroloogi juures, tegin vajalikud analüüsid(uriin, ultraheli jms), kõik oli normaalne, eesnäärmega kõik korras, neerutalitus ka. Arst nentis siis, et ju on närvidest ning sinnapaika see jäigi. Sageli näen unes (vahetult enne allategemist), et olen wc-s ja urineerin, kuid ärkan siis üles ja voodi märg.
Lugesin siin prostamol uno nimelisest preparaadist, et pidi sedalaadi probleemide suhtes aitama. Oleksin tänulik, kui saaks Teilt nõuannet, mida ette võtta.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
olen korduvalt siin portaalis enureesi kohta vastanud. Öise enureesi põhjus ei ole teada, mistõttu ka aidata on raske. Prostamol uno teid kindlasti ei aita. See on taimne preparaat, mis on mõeldud eesnäärmehaiguste raviks aga enurees ei ole kohe kindlasti eesnäärmest põhjustatud probleem.
Konkreetselt teile soovitaks psühhiaatrilist nõustamist neuroosi või stressi osas. Samuti arvan, et abi oleks, kui te öösel käiksite vähemalt korra põit tühjendamas. Pange endale ööseks äratuskell, vajadusel kaks kella eri aegadele. Kui rahalist probleemi ei ole, võiksite lasta perearstil kirjutada Minirini ninaspreid. Õhtul manustades vähendab see öist uriiniproduktsiooni neerude poolt ja seega urineerimisvajadust ei teki.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel