D-vitamiini puudus ja mõjud 23.04.24 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Suve lõpus hakkas mul lihasvalu (eelkõige hommikune päris tugev stardivalu). Hakkasin võtma magneesiumi ja B-kompleksi.
Aasta lõpus tuli hullem (teistsugune) lihasvalu õlavartes ja reites. Jaanuaris tegin D-vitamiini puuduse testi ja veebruari alguses hakkasin võtma D-vitamiini (+K2) ning 3-4 nädalat hiljem hakkas säärtes luuvalu ja põlvevalu. See tähendavat, et kaltsium läheb luudesse. D-vitamiin kindlasti mõjus – esialgset lihasvalu enam ei tunne ja õlavarred on nüüd korras! Aga põlvevalu, luuvalu säärtes ja jäikus reites on hullem kui esialgne probleem ning kõndida peaaegu ei saa. Ka seistes hakkavad jalad ruttu tugevalt valutama.
Kas võib olla, et K-vitamiin ajabki siiani kaltsiumi lihaskudedest luudesse?
Veel olen leidnud infot, et peale suurt D puudust võib toimuda erinevate defektide/vigastuste paranemine ja see võib ka valuga tunda anda. Kas peaksin jätkama ja ootama paranemist?

Arst vastas:

Artur Minenko

dr Artur Minenko

Toitumisterapeut

Confido tervisekeskus

Tere!
D-vitamiini imendumine, lihas- ja liigesevalu parandamiseks tuleks D3-vitamiini võtta koos K2-vitamiiniga (MK-valem) ja magneesiumiga. Mida K2-vitamiin ja magneesium D3-vitamiiniga teevad?

Jah, D3-vitamiini võtmine koos K2-vitamiini ja magneesiumiga võib parandada D-vitamiini imendumist, vähendada lihas- ja liigesevalusid. Allpool on kirjeldatud iga toitaine rolli:

D3-vitamiin

• Aitab kaltsiumi ja fosfori imendumisel.
• Toetab luude ja hammaste tervist.
• Mängib rolli immuunsüsteemi toimimises.
• Reguleerib rakkude kasvu ja jagunemist.

K2-vitamiin

• Aitab suunata kaltsiumi luudesse ja hammaستesse, takistades selle ladestumist pehmetesse kudedesse.
• Aktiveerib vere hüübimises osalevad valgud.
• Toetab südame-veresoonkonna tervist.

Magneesium

• On vajalik enam kui 300 ensümaatilise reaktsiooni jaoks organismis.
• Osaleb närviimpulsside edastamises ja lihaste kokkutõmbumises.
• Vähendab põletikku ja valu.

Koostis

D3-vitamiini võtmine koos K2-vitamiini ja magneesiumiga tagab sünergilise efekti:

• K2-vitamiin suunab D3-vitamiini vabastatava kaltsiumi luudesse ja hammaستesse, takistades selle ladestumist pehmetesse kudedesse.
• Magneesium vähendab põletikku ja valu, mis on sageli seotud D-vitamiini puudusega.
• Magneesium suurendab ka D3-vitamiini imendumist, parandades selle lahustuvust soolestikus.

Seega võib D3-vitamiini võtmine koos K2-vitamiini ja magneesiumiga parandada D-vitamiini imendumist, vähendada lihas- ja liigesevalusid ning tagada üldise kasu tervisele.
Sõltub sellest, kui palju te juba võtate. Aga mina soovitaksin sellist kompleksi: D3+K2 +magnesiumi. Jätkake võtmist veel 1-2 kuud. Koos sellega vajate füsioterapeuti ja venitusharjutusi, võib ka jooga olla.
Olge terve!