Halva kolesterooli alandamine ja hüpotüreoos 20.04.24 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tervist!

Kuidas alandada halva kolesterooli näitu? Kirjanduses kohtab erinevaid variante (punane riis, kurkum, letsitiin) ja on raske valida sobiv.
Lisan veel, et põen hüpotüreoosi (lisaks hashimoto türeoidiiti).

Arst vastas:

Artur Minenko

dr Artur Minenko

Toitumisterapeut

Confido tervisekeskus

Tere!
Tänan Teid küsimuse eest! Kõik algab tõesti toitumise muutmisest:

• Suurendage lahustuva kiudainete tarbimist: Kaer, kaunviljad, õunad, pirnid ja oder sisaldavad lahustuvaid kiudaineid, mis seonduvad kolesterooli madala tihedusega lipoproteiinidega (LDL) sooles ja viivad selle kehast välja.
• Valige tervislikud rasvad: Oliiviõli, avokaadod, pähklid ja seemned on rikkad monoküllastumata ja polüküllastumata rasvade poolest, mis aitavad alandada LDL taset.
• Piirake küllastunud rasvade tarbimist: Liha, kõrge rasvasisaldusega piimatooted, praetud toidud ja küpsetised sisaldavad küllastunud rasvu, mis tõstavad LDL taset.
• Vähendage transrasvade tarbimist: Transrasvad, mis sisalduvad margariinis, töödeldud toitudes ja praetud toitudes, tõstavad LDL taset ja alandavad kõrge tihedusega lipoproteiinide (HDL) taset.
Hüpofüroidism, seisund, mille puhul kilpnääre ei tooda piisavalt kilpnäärmehormoone, võib mõjutada halva kolesterooli (LDL) taset.

Kilpnäärmehormoonid mängivad rolli kolesterooli taseme reguleerimisel. Kui kilpnäärmehormoone on ebapiisavalt, nagu see on hüpofüroismi korral, võib see põhjustada järgmisi muutusi lipiidide profiilis:

• LDL-kolesterooli (halva kolesterooli) taseme tõus
• HDL-kolesterooli (hea kolesterooli) taseme langus
• Üldkolesterooli taseme tõus

Need muutused lipiidide profiilis suurendavad südame-veresoonkonna haiguste riski. Seetõttu on oluline ravida hüpofüroismi, et vähendada kõrge LDL-kolesterooli ja teiste südame-veresoonkonna tüsistuste riski.
Kokkuvõtvalt tahan öelda, et kõik oleneb halva kolesterooli tasemest, kui see on liiga kõrge, siis võidakse pärast kardioloogi juures täiendavaid uuringuid määrata statiinid. On selge, et tuleb pidada ravidieeti, mille mina saaksin Teile koostada.