Söögiisu probleemid ning rasvainega toit 06.07.22 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
Mul suur mure söömisega.
Nimelt hommikuti ja lõunati mul peaaeg et puudub tahtmine süüa.
Tunnen küll, et kõht koriseb, aga kui tahan süüa midagi siis hakkab toit vastu.
Õhtuti on ainuke kord päevas kus korralikukt kõhu täis söön.
See probleem mul kestnud juba mitu aastat.
Sammuti paari kuu eest hakkas probleem toitudega kus on sees rasvainet.
Saan toidu ilusti lõpuni süüa, aga tund hiljem hakkab mul nii halb, et ajab iiveldama lausa.
Kaal on ka langenud palju, peale 3.lapse sündi langes kaal 64kg peale ja olin õnnelik. Nüüd kaalun 54.9-56kg.
Ise olen 173cm pikk umbes.
Tundub kuidagi väike kaal pikkuse kohta.
Ma ei tea enam mis teha.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Vältimaks probleemi süvenemist soovitan teil pidada nõu nii toitumisala- kui ka vaimse tervise spetsialistiga. Alustada võib ka vaimse tervise õe konsultatsioonist, leidmaks kui palju antud käitumismuster võib olla seotud stressi või pingetega.
Mis puudutab toiduvalikuid, siis siin on esmaselt vajalik teadlik enesekontroll. Mitte jätta toidukordi vahele. Proovida leida energiatihedaid toite, mis juba ka väikeste portsjonitega annavad erinevaid toitaineid ja piisavalt energiat (sh. energiabatoonid, pähklid, jmt). Pidada toitumispäevikut eneseanalüüsiks et paremini mõista oma vajadusi (nutridata.ee, myfitnessPal, jt ).
Parimatega, dr. Ehala