LDL-kolestrrooli märkimisväärne tõus-mida edasi? 11.02.22 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin analüüsida teaduslikult ja teadlikult enda organismis toimunud kolesteroolinäidu muutust vereanalüüsi põhjal. Ma ei ole spetsialist ega meedik..Vereanalüüsidest on näha, et LDL kolesterool on paari aastaga liiga palju tõusnud. Loen igalt poolt, et see on elustiili ja toitumise teema. Mida ja mis järjekorras nüüd teadlikult muutma hakata ei oskagi enam omal käel hinnata. Mida teha?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Hea oleks kui lasteksite oma perearstil endale seletada, kas muretsemiseks on alust, sest terviseriski hindamiseks tuleb verepilti vaadata laiemalt, mitte ainult ühe näitaja muutust jälgides.
Samuti tuleb arvestada eluviisi ja pärilikkusega.
Mis puudutab söömist, siis tasub oma menüüs üle vaadata loomseid rasvu sisaldavad toidud ja vajadusel vähendada koguseid ning piirata nende toitude rasvasisaldust (muna-, liha-, piimatooted)
Teiseselt poolt tuleb tõsta oluliselt kiudainete kättesaadavust. Kiudainete allikaks on köögi- ja puuviljad ning täisteratooted. Samuti tasub oma menüüsse tuua regulaarselt seemneid ja pähkleid.
Kindlasti tuleb leida aega regulaarseks kehaliseks tegevuseks, sest piisav füüsiline koormus mõjutab nii südame-veresoonkonna tervist kui vererasvade taset.
Parimatega, dr. Ehala