Kõhuvalu, kõrgem kolesterool 28.03.21 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Detsembris tehtud vereanalüüside olid korras ja kolesterool oli 4,2. Hemoglobiin oli siis 137 (hct 41,2).

Nüüd märtsi siis tehtud vereproov näitas kolesterooli tasemeks 5,3 (HDL 2,2 ja LDL 1,9, ja triglutseriidid 1,9), hemoglobiin 146 (hct 44,1).

Kõik muu vereanalüüsis on üsna normi piires (trombotsüütide näit on ka tõusnud 265lt 352le).

Olen viimasel ajal vaevelnud kõhuvaevuste käes (isutus, iiveldus, tuim valu paremal ribide all, mõned korrad kibe maitse suus, kiire ainevahetus jne). Tänu sellele olen ka väga kõhnaks jäänud (169cm ja 50kg).

Helikobakteri ja parasiitide analüüs oli negatiivne.

Arsti juurde alles nädala pärast. Aga endal käivad juba igasugu hirmsad mõtted peast läbi, et äkki on mingi kasvaja kusagil või mingi muu tõsisem haigus.

Kas kolesterooli selline järsk tõus võib viidata millelegi halvale? Kas võib olla midagi salliga seoses? Kas kasvaja tõenäosus on ka olemas?

Toitun väga korralikult. Alkoholi, kohvi ei joo, ei suitseta. Liigun iga päev palju.

Kuidas kaalus juurde võtta ja üldist enesetunnet parandada?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kolesterooli näit võib mõningal määral sõltuda sellest, kas olete vereanalüüsi andes söönud või mitte ning kui pikk oli eelnev paast. Kolesterooli taset vähkkasvajatega seostada ei saa ning antud tulemid ei viita hetkel ka muul moel kõrgenenud terviseriskidele (sh. südameveresoonkonna haiguste riskile).
Toitumise hindamiseks ja soovituste andmiseks tuleb teada siiski täpsemalt, mida sööte. Soovitan oma toitumise üle vaadata koos toitumisnõustajaga või analüüsida seda iseseisvalt näiteks nutridata programmis.
Parimatega, dr. Ehala