kehakaal tôusis ja nûûd seisab 30.03.20 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
nimelt, hakkasin peaaegu 2a tagasi vôtma antidepressante (asentra), siis oli kaal normis veel, nüüdseks on kaal 95kg ja pikkus 174cm. Kaal on seisnud u aasata, kuigi teen viimased kuud ka aktiivsemalt trenni ja toitumist jàlgind ja piiranud. Lihtsalt endal on juba pisarad silmas sellest kôigest, tunnen et ûritan kôike, aga midagi ei tòöta. Kas ka kôrvetised vôivad seda môjutada?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Teatud seos kaalutõusu ja ravimi vahel võib olla, kuid kaalutõusu põhjuseid võib olla teisigi.
Vaimse tervise halvenemine eraldiseisvalt võib seonduda kaalutõusuga. Oluline on hea une kvaliteet. Unepuudus või rahutu uni on samuti seotud kaaluprobleemidega.
Toitumise tasakaalu hindamiseks tuleks pidada toidupäevikut, et aru saada, kas füüsiline koormus ja toiduga saadud energia võimaldavad kaalul langeda. Esmase analüüsi saate ise teha nutridata keskkonnas: https://tap.nutridata.ee/et/avaleht
Kui jääte hätta, tuleb pöörduda toitumisnõustamisele, et leida põhjuseid, millele ise ehk ei oska tähelepanu pöörata.
Parimatega, dr. Ehala