Puuduv isu 18.09.18 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.

Selline huvitav probleem mis ma isegi ei tea kas on päriselt probleem.
Olen 27a, mees, 70kg, vegan, aktiivse elustiili ja suhteliselt keskmise-harva ka kõrge stressi tasemega vaimset tööd tegev inimene.
Küsimust tekitab juba aastaid mulle see, et kas sööma hakates ei peagi söök positiivseid emotsioone tekitama ja seda suure rõõmuga sööma? Ma tunnetan nälga siis kui hakkab halb ehk ma eeldan see seotud madalaks mineva veresuhkruga(fookus läheb halvemaks, tujukus tõuseb) või tunnen kõhus halba tunnet mis peaks olema otsene nälg. Siis ma söön lihtsalt korralikult ise tehtud või restoranis tasakaalustatud vegan sööki ja kõik. Ei meeldi mulle suur osa ajast süüa ma lihtsalt teen seda, et enam halb ei oleks ja fookus taastuks. Vereproove teen iga paari aasta tagant ja seal ei tohiks probleem olla keha töötab hästi ja üksikud puudused olid viimasel vereproovid millega nüüd ka tegelen.
Kas antud vähene huvi otsese söömise vastu on normaalne või peaks ka nii öelda armastus olema söögi vastu?
Kui minult küsitakse lemmiku söögi kohta on mul ka raskuseid sellele mõtlemisele kuna kõik söök maailmas tundub rõve ja midagi ei tee õnnelikuks.
Ainuke asi mis mind on aidanud kuna õnneks ei ela kinnise keskmise Eesti mõttelaadiga ega ka Eestis on kanep. Mille näiteks vabadel päevadel tarvitamine tekitab suure isu söögi vastu ja probleem tundub kui kadunud olevat( seda kasutatakse ka siin riigis kus olen selliste probleemide ja tuhandete muude reaalsete haiguste vastu võitlemiseks ja vast jõuab ka kunagi kaugel ajad see Eestisse)
Loodan, et sain nüüd oma võimalikku probleemi lahata piisavalt kellegile mõistmiseks. Minu arust on asi lihtsalt psühholoogiline aga ei oska ise ravida ja peaks ajaga äkki korda ise minema? Kuigi pole aastaid läinud nii, et ei tasu vist imele lootma jääda.

Suured tänud lugemise eest ja kõike paremat teile!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Sõõmine ja toiduga seotud emotsioonid või siis ka tundetus on üks osa suurest tervikust, mida nimetame terviseks. Esimese asjana on selles kontekstis vaja olla kindel, et keha saab toiduga kätte kõik olulised toitained ning energia. Kirja lugedes jääb mulje, et need tingimused on vähemalt laiades piirides kaetud. Mis puudutab emotsioonide puudust, siis siin tuleks endalt küsida, et mis üldse tekitab teie elus rahulolu, tasakaalu ja rõõmu tunde. Toiduga seonduv võib väljendada erinevaid vaimse kui füüsilise tervise aspekte ning kirja teel neid ei lahenda. Minu soovitus teile oleks pidada nõu nii mõne psühholoogi ja/või psühhoterapeudiga kui vaadata oma senised toiduvalikud üle toitumisnõustajaga, et veenduda vajadustele vastava menüü olemasolus.
parimatega, dr. Ehala