Ülekaal, söön ja söön. 05.12.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 30 aastane naine. Kaalun 106 kg ja olen 165 cm pikk. Mul on väga suur ülekaal. Saan sellest kõigest aru, aga ei suuda ennast kokku võtta ja hakata dieeti pidama.
Suudan ühe päeva normaalselt toituda ja siis satun jälle õgimise nuhtlusesse. Söön magusat ja soolast ja seda meeletult, nii et pärast on paha olla. Luban, et enam nii ei tee ja siis satun jälle samasse surnud ringi.
Kuidas alustada? Mida teha? Kuidas sellega hakkama saada?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Püüdke esimese asjana teha endaga rahu ja mõelda mitte kaalule, vaid sellele et muudate oma elustiili ja toitumist. Te ei pea pidama dieeti vaid tegema püsivaid muutusi elustiilis, mille tulemus on siis parem tervis, suurem jõudlus, aga ka väiksem kaalunumber. Eelkõige on vaja teada, mis on teie tänases toiduplaanis olemas, mis puudu. Edasi saab hakata midagi muutma. Teinekord piisab kui alustame kahe-kolme asjaga, aga ettevõetud muutus olgu püsiv (N. regulaarsus, köögiviljade suurem tarbimine, jmt). Oma toitumise ülevaatamiseks saate kasutada toitumine.ee toitumisprogrammi. Kui jääte hätta, saate tulla nõustamisele või kui te ei ela Tallinnas, saab pakkuda ka veebinõustamist (info: toitumine@kliinikum.ee).
Parimatega, dr. Ehala