Ülekaal ja refluks 27.02.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mure seisneb sellest, et umbes aasta tagasi diagnoositi ösofagiidita reflukshaigus. Sel ajal oli kehakaal normis 65 kg. Olen 170 cm pikk. Määrati ravaiks omeprasoli ja hiljem nexiumi. Minul kõrvetisi pole on vaid pidevad röhatised, vahest hommikuti ärritusköha. Hetkel on kaal 79 kg ja kõige enam kõhu piirkonnas. Kuna teen istuvat tööd, siis enamus päevast veedan arvutitaga ja hiljem autos. Umbes kuu aega tagasi hakkasin kõndimas käima, kuid olulisi muutusi pole täheldanud. Kaal kõigub 76-79 kg vahel. Iga päev ei jõua kõndimas käia ja olen tähele pannud, kui pidevalt ei söö, siis tekivad rinnakuvalud ja vee joomisest röhatised, ometi soovitatkse palju vett tarbida. Mida Te oskate mulle soovitada, kas reflukshaIgusega on võimalik kaalu langetada, kui just sümptomeid leevendab pidev söömine. Mis aitaks just kõhurasva puhul, kas maohappe ravimid ei pruugi mõjutada kaalu alandamist? Lisaks tarvitan veel antidepressante. Perearst määras hiljuti vereanalüüsi , see oli korras aga foolhappe puudus oli. Mis oleksid Teie soovitused?

Tänan!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kaalu ja tervisekaebustega seonduvalt oleks muutuste tegemiseks vajalik teie menüü põhjalikum analüüsimine. Pidev söömine võib olla põhjus, kus tuleb liialt energiat, mida ainuüksi kõndimisega ära ei kuluta. Reflukshaigusest lähtuvalt tuleks ka toiduvalikud üldisemalt üle vaadata. Süüa tuleb selle diagnoosiga küll korrapäraselt, aga see ei tähenda pidevat näkitsemist. Esmane märksõna toiduvalikute kohapealt on vedelikurikas toit (supid, hautised, pudruhelvestest pudrud, jmt). Eelistada pigem kergelt töödeldud sooja toitu. Vältida teravaid maitseid, soola ja suhkruga liialdamist (sh. vältida kiirtoitu ja pagaritooteid). Puuviljadest eelistada hästi küpseid. Värsked toorsalatid ja köögiviljad ei pruugi antud haiguse puhul paljudele sobida ja võivad teinekord sümptome süvendada. Eelkõige on probleeme näiteks tomatite paprika ja pipralistega. Kaalu tõusuga võib olla seotud antidepressant ravi. Siinkohal tasuks nõus pidada oma raviarstiga.
Oma menüü ja päevase energiavajaduse analüüsimiseks soovitan kasutada nutridata.ee keskkonda. Kui ise hätta jääte, tasub pöörduda toitumisnõustamisele.
Parimatega, dr. Ehala