Steatoos, ülekaal, väsimus ja higistamine 07.12.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

UH-s diagnoositi kuu aja eest rasvmaks. Olen 24-25 kg ülekaalus. Alates 50. eluaastast täiskarsklane pole enam olnud, kuid alkoholi järgi vajadust pole, ei armasta suure alkosisaldusega jooke. Vastuvõetav oli (suvel januks 1-2 purki u 3x nädalas) uus kirsiõlu, seal on 15% mahla. Perearst ütles, et maksasteatoos on mul siiski tingitud alkoholist. Seda näitavat maksas teatud näitaja, millest steatoos on tingitud. Kas see võib tõesti nii olla? Eelnimetatud jooki ma haiguse teadasaamisest alates enam ei limpsi ja ka vana-aasta õhtu šampust ei osta. Pealegi avastati mul paralleelselt maksaga II tüübi diabeet. Korduvat stressi ja vererõhku ravitakse mul juba väga mitmeid aastaid. Ja kehakaal muudkui kipub tõusma, söögiisu on õhtuti eriti suur (väsimuse korral), metformiin on nagu pisut taltsutanud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Mainite ise oma kirjas, et juba mõne kilo allavõtmine parandab enesetunnet. Teie probleemide lahenduse võti peitubki kehakaalu langetamises ja liikumisaktiivsuse tõstmises (vähemalt 150-200 minutit mõõdukas tempos liikumist). Vajadus oleks saada maha esialgu 5-10 % praegusest kaalust ja püüda siis saavutatut hoida ning vaadata tervisenäitajate muutu sellel foonil. Rasvmaksa teke on samuti seotud üldise rasvumise ning kaalutõusuga. Kõik mis soodustab rasvumist (sh. alkoholitarbimine) on seotud rasvmaksa tekkega. Mina soovitaksin teil pöörduda toitumisnõustamisele, sest kuna kaasuvalt on diagnoositud diabeet, vajaks menüü kindlasti ülevaatamist. Ise saate oma toitumist hinnata nutridata.ee toitumisprogrammi alusel.
Parimatega, d. Ehala