Kaal ei lange. 06.10.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere !
Aasta tagasi võtsin seoses depressiooni ja ärevushäirega 1,5 kuuga alla 14 kg. Polnud söögiisu sel perioodil, kuid peale seda tekkis tükitunne kurgus ning suunati gastroenteroloogile, kus gastroskoopia käigus tuvastati minimaalne krooniline gastriit, diagnoos reflukshaigus. Kirjutati mulle raviks omeprasool, mida olen praeguseks vahelduva eduga võtnud pea aasta. Kuid suvel tundsin, et mao valusid leevendab pidev söömine, otseselt toitumist ma ei muutnud ja märkamatult hakkas kehakaal tõusma. Suvega võtsin juurde üle 14 kg. Kui varem kaalusin 65 kg, milles tundsin ennast ideaalselt ,siis hetkel on keha kaal 77 kg. Tunnen, et ka kaalu tõusuga on refluks süvenenud, selleks ka tahe kiiresti alla võtta. Käsile võtsin nii liikumise kui toidu valmise septembris, kuid midagi pole muutunud. Kaal ei taha langeda. Minu küsimus Teile, kas võib olla nii , et refluks haigusega kaal ei tahagi langeda? Antud ravimid nagu omeprasool võivad tekitada kaalu tõusu. Ma olen 170 cm pikk ja hetkel kaal 77 kg. Sooviksin väga 70kg, ehk siis vähenevad ka refluksi kaebused. Mida Teie arvate milles võib asi olla, et kaal ei lange, kas võib tegu olla, et ainevahetus on segamini tänu pidevatele tablettide võtmisele ja on aeglustunud? Samas kõht käib läbi korra päevas aga pigem on kinnine. Vett tarbin umbes 3 klaasi päevas. Salateid värskeid süüa ei saa, kuna põhjustavad kõrvetisi. Ootan Teie arvamust.
Suured tänud!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Reflukshaigus ega selle raviks kirjutatud ravimid kaalu langetamist ei takista. Ilmselt on kaalu püsimine seotud ikkagi toiduvalikutega ning toidust saadud energia ja kulutatud energia vahelise tasakaalutusega. Stress, uneprobleemid, toitumismustri sage muutmine võivad mõjutada ainevahetust ning seeläbi kaalu. Hea oleks kui peaksite toidupäevikut ning analüüsikite seda kas ise (nutridata.ee abil) või küsiksite nõu mõnelt toitumisspetsialistilt.
Heade soovidega, dr. Ehala