Kõhukinnisus ja kõhupuhitus 23.01.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere
Minul selline mure ,et mul juba pikemat aega kõhukinnisus ja kõht läheb gaasi täis Söön täistera putrusid võileibasid köögivilju ja puuvilju joon kohvi teed ja ka vett Võtan kolesterooliravimeid ja rahustit XANAX
Mulle on soovitatud võtta lahisteid aga arvan ,et see on ainult ajutine lahendus ei taha ainult sellele lootma jääda Kas on mingit muud lahendust minu tervisemurele Vastust ootama jäädes.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere
Kõhukinnisusel võib olla mitmeid põhjuseid, kuid esmalt tasub tõesti proovida toitumise parandamisega probleemi lahendada. Kiudainete piisav tarbimine on oluline, kuid sageli ei tule ikkagi päevane vajadus täis (25 gr päevas). Mainite, et sööte täisteratooteid, puu- ja köögivilju, kuid vaadake kogused üle. Köögi-ja puuvilju võiks olla vähemalt 5 portsjonit päevas ehk ligikaudu 200-300 grammi mõlemast (!) grupist iga päev. Kuna kaebuseks on gaaside teke, siis värskete viljade ülekaalu korral võib mõnikord probleem süveneda. Lisage oma toidule kergelt töödeldud köögivilju ning jälgige, et vähemalt 2-3 korda nädalas oleks menüüs köögiviljarohked supid. Köögi- ja puuviljade abil tõstate ka oma toiduga saadava vedeliku hulka. Oluline on, et meie toidud oleks vedelikurikkad. Pidev liigkuiva toidu tarbimine (võileivad, ületöödeldud toiduained, paljud poolfabrikaadid,jmt) tõstab samuti kõhukinnisuse tekke riski. Kasu võib olla väikese koguse (10-15 gr) kuivatatud puuviljade lisamisest menüüsse. Soovitan teha õhtul tõmmise 3-4 kuivatatud ploomist ja klaasitäiest keedetud veest. Hommikul tuleks see esimese asjana enne sööki ära juua (ploomid võib muidugi ära süüa). Lisada võib veel ka natukene peenestatud ingverit - (vastavalt sobivusele). Kui otsustate proovida toidulisandeid, siis tasuks alustada kiudaineterikaste toodetega, mis aktiveerivad sooletegevust. Kasu võib olla ka probiootikumide kuurist, Selles osas saate nõu küsida juba apteekrilt. Jälgige, et sööksite aeglaselt. Soovitan ka regulaarset liikumist, sest kõhuseina ja korsetilihaste aktiveerumine liikumisel, aktiveerib ka soolestikku. Lisaks võib kasu olla regulaarsest kodusest kõhumassaažist, et hoida soolestikku aktiivsena. Lihtsam viis on kellaosuti liikumise suunas teostatav kõhu kerge masseerimine. Kui probleem püsib, pidage nõu oma perearstiga, sest teinekord on vaja teostada täpsustavaid uuringuid.
Parimatega,
dr. Ehala