Kuidas toituda, kui soovin alla võtta? 06.01.14 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, mida ma peaksin sööma, kui käin 5x nädalas trennis (2x korvpallis, üks trenn kestab 1,5h, 3x tantsimas üks trenn kestab 1h). Kolmel päeval ei jõua ma peale kooli koju (ühel päeval ei jõua isegi poodi mitte), aga teistel päevadel lähen ma peale kooli poodi. Mida ma peaksin ostma, et toit oleks tervislik ja ka toitev? Lisaks tahaks teada, kui ülekaalus ma olen? Ma olen 13 aastat vana, kaalun 68,5 kilo ja olen 165cm pikk. Kui palju ma üldse kaaluma peaksin?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Selles vanuses on raske mingeid konkreetseid kaalunumbreid paika panna, sest kasvu osas tulevad pidevad muutused, mis muudab ju ka lubatud kaaluväärtust. Hetkel on suund kergele ülekaalule, kuid kui kasvu tuleb juurde ning kaal jääb püsima on kõik korras. Toitumise osas soovitan lugeda läbi kliinik.ee varasemate kirjade vastused samaealistele noortele tüdrukutele. Ma ei tea, millisest poeketist te endale lõuna ostate, kuid kindlasti soovitan mitte valida saiakesi ja kiirtoitu ning magusaid jooke. Kui koolipäev läheb pikaks, tehke endale näiteks kodust kaasa mõni "kodune burger" kahe täistera leivaga, kuhu vahele panna siis salatit, kerget sinki, viil juustu, jm. Sinna kõrvale võiks olla üks puuvili. Trennipäevadel näiteks banaan. Hästi sobiks lisandiks ma mõni jogurt või jogurtijook. Osades poekettides saab endale ise salati komponeerida. Salati baasi moodustagu roheline lehtsalat ning sinna lisada meelepäraseid komponente. Väikene peotäis mandleid-pähkleid on samuti hea vahepala, kuid see peab olema tõesti väike peotäis (15-20 gr), sest antud toiduained on väga kaloririkkad, kuid annavad seevastu meile palju vajalikke toitaineid. Kõige olulisem on, et sööksite päevas korrapäraselt ega jätaks toidukordade vahele pikki pause (> 3-4 tunni), sest muidu sööte kindlasti järgmise toidukorra ajal üle.
Heade soovidega, dr.Ehala