Ülesöömine 23.12.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Ma tahaks teada, et kas mul võib olla kompulsiivne toitumishäire, sest ei ole selles ise täiesti kindel. Peaksin veel mainima ära, et ma ei söö nii suurtes kogustes, nagu tavaliselt selle häire puhul, kuid mul on esinenud järgmised sümptomid:
Süües ma tunnen, et ei suuda lõpetada, eriti magusat süües, siis ma sööngi nii kaua, kuni kõik otsa saab. Ma kasutan šokolaadi ja komme, et oma tundeid väljendada. Mu kehakaal kõigub kogu aeg, sest kui ma tean, et olen liiga palju söönud, siis tunnen häbi ning üritan kaalust alla võtta, mis mul iga kord ebaõnnestub, sest ma hakkan kurbusest uuesti õgima. Vahel ma tunnen, et mul on ükskõik kui palju ma söön. Kui ootamatult tekib mul magusanälg, siis pean ma selle kohe rahuldama, ma ei suuda magusat süües end kontrollida. Kuigi ma ei julge kaalule astuda, siis ma mõtlen oma kehakaalust väga thti. Mu tujud kõiguvad kogu aeg, ma tean, et käitun ebaõiglaselt söömishoogude pärast. Kui on vaja ujuma minna, siis ma keeldun või üritan seda vältida, sest ma tunnen oma välimuse pärast piinlikkust.

Ette tänades,
M

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Toitumishäire diagnoosi kirja teel panna ei saa ning kindlasti pole mina ka see õige inimene antud diagnoosi kinnitama või ümber lükkama. Antud teemaga tegelevad spetsiaalse koolituse saanud psühholoogid või psühhiaatrid. Tallinnas saab nõu näiteks keskuses "Sensus". Tartus on TÜK Psühhiaatriakliiniku juures toitumishäiretega tegelev osakond. Kirja põhjal võin vaid soovitada, et peaksite kindlasti oma toitumise osas mõne spetsialistiga nõu pidama et toodud käitumismuster ei süveneks. Probleem kui selline on olemas.
Heade soovidega, dr.Ehala