Rasvtõbi 09.10.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen eluaeg olnud suure ülekaaluga= rasvtõbi, lisaks pidev kõhukinnisus. Praeguseks olen kuu aega vastu pidanud ja loobunud täielikult nisu- ja piimatoodetest, selle tulemusel pole kaalu juurde tulnud, pigem veidi langenud (2kg), peamiselt söön rukkileiba "Reheleib", kartulit, sealiha, kalakonservi, tomatit, kapsast, porgandit, banaane, õunu, mõrušokolaadi, kohvi suhkruga, teed meega.
Hommikuti söön vähe, polegi ju hommikuti midagi sobivat peale kalakonservi ja leiva süüa. Lõuna aeg 2 viilu leiba singiga, harva ka suppi, kui seda sööklas pakutakse. Peamine söömine jääb ikkagi õhtusele ajale ja tühja kõhuga ei suuda ma magama jääda. Kas sellist toitumist on mõistlik jätkata?

Millegipärast on mul aga gaasid ja väljaheide vedel, see on küll kergem taluda kui kõhukinnisus. Kõhukinnisuse tõttu on mul olnud soole väljalangus ja seetõttu ka operatsioon.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui küsite minu arvamust teie toitumisrežiimi kohta, siis soovitaksin kirjas toodud toitumismustrit kindlasti muuta. Hommikusöök on tähtis! Õhtusöök seevastu peaks olema päeva kergeim söögikord. Seda enam kui meil on seedeprobleeme ning ka siis kui oleme väheliikuvad ja/või tubased inimesed. Õhtusöögi kogus iseenesest ei pea otseselt olema väga väike, kuid toiduvalikusse peaksid kuuluma kergesti seeditavad road. Rääkides energiahulgast ei tohiks õhtusöögi kogus ületada 20-30% meie päevasest kaloraažist. Jättes hommikusöögi söömata või süües liiga vähe, tarbime õhtul paratamatult rohkem kui vajalik. Võimalusel soovitaksin toodud toidunimistust siiski konservtoitu vältida. Kui kõhulahtisus püsib soovitan konsulteerida arstiga selgitamaks, kas tegu on toiduvalikust tingitud või mõne konkreetse mao-sooletrakti probleemiga.
Heade soovidega, dr.Ehala