Toitumishäire 16.04.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure seoses toitumise ja kehakaaluga. Olen 164 cm pikk ja kaalun hetkel 49,3-50,3 kg. Tean, et see kõigub kusagil seal alakaalulisuse piiri peal. Jälgin oma toitumist hoolega. Üritan tarbida väherasvaseid sööke, piiran liha söömist ning üritan tarbida võimalikult palju värsket. Piiran ka magusa ja saiatoodete tarbimist, enamasti ei söögi neid. Toitun tervislikult ja mitmekesiselt. Loen poes igal asjal pakendilt kalorite kogust ja valin alati madalama kaloraažiga tooted. Lisaks sellele teen trenni. Nädalas 3-4 korda 1-2 tundi. Käin kas rühmatreenigutes (Bodypump, fitbox jm) või jooksen jõusaalis ja higistan erinevatel trenažööridel. Eesmärgiks ikka võimalikult palju kaloreid kaotada. Päevas tarbin oma arvestuse järgi kusagil 1300-1500kcal ja ühe treeninguga kaotan 500-900kcal (pulsikella järgi). Olen oma kehaga hetkel rahul. Kardan aga meeletult juurde võtta ja sellepärast jälgin iga palakest, mida suhu pistan ja arvestan kaloreid. Nimelt on mul punnkõht. Mis tähendab seda, et kui natukenegi rohkem söön siis läheb kõht kohe punni ja ma meeletult pelgan seda, kuna lapsena ja teismelisena olin selline ümarakene ja pehmeke. Ei aita kõhulihaste tegemine ega miski muu selle vastu. Eriliselt paks ja ülekaaluline pole kunagi olnud. Vahel tekivad emotsionaalsetel hetkedel olukorrad, kus kaotan kontrolli ja söön näiteks korraga terve paki (200g) kummikomme või vitsutan hunnikuga mingit meelepärast sööki sisse. Peale seda tabavad mind aga süümepiinad, kuigi ei tohiks, sest mu kehakaalul pole ju viga midagi ja ma näen sale välja. Kardan aga, et nüüd see kõik ladestub rasvaks ja just kõhu peale. Peale seda võtan jällegi söömise erilise luubi alla. Tunnen, et kogu minu elu keerlebki söögi ümber. Kas mul on mingit sorti toitumishäire või mõtlen ma lihtsalt üle ja pingutan liialt? Peaksin ma pöörduma arsti juurde või lihtsalt vabamalt asja võtma? Tunnen end hästi ja tervena, aga mul on paaniline hirm juurdevõtmise ees.

Lugupidamisega.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Igasugune hirm, mis on hakanud meie elu valitsema ja mida me ei kontrolli, on ohu märgiks. Ühtegi diagnossi kirja teel panna ei ole võimalik, kuid soovitaksin teil siiski rääkida mõne spetsialistiga oma toitumisest ja hirmust paksuksminemise ees.
Heade soovidega, dr.Ehala