Kõhukinnisus ja toitumine 08.12.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Minu 81-aastasele emale on tulnud uus probleem - üle 2 kuu kestnud kõhukinnisus. Ta tarvitab südame- vererõhu- ja astmarohtusid ja peaks juba sellepärast regulaarselt sööma. Viimasel ajal puudub tal isu ja ta kardab süüa. Dementne ta ei ole ja saab igapäevatoimetustega hakkama. Sööb väga vähe (minu meelest imikukogused) ja ühekülgselt. Peeti, kaalikat, kapsast ei taha, leiba ei söö. Paar korda nädalas sööb ca 30g kanaliha või kala. Hea, et ta putrugi sööb, kaera-, ja tatrahelbe. Aga kahjuks vaid mõne lusikatäie nagu ka jogurtit. Käisime gastroenteroloogi juures, aga kahjuks ei ole ta uuringuid võimeline tegema, ei saa juua 4 liitrit ravimilahust. Kõhukinnisuse leevendamiseks võtab Duphalac`i , senna teed, linaseemneõli. Palun andke nõu, mida ta peaks veel tegema, et isu taastuks ja kõhukinnisuse probleem kaoks.
Ette tänades,
tütar

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Söögiisu tuntav langus võib teinekord viidata mõnele terviseprobleemile. Soovitan selles osas veel kord nõu pidada ema raviarstiga. Kui inimene sööb vähe ning vedelikuvaest toitu ja ei tarbi lisaks piisavas koguses vedelikku on seedetegevust raske taastada. Lisaks on oluline seegi kui palju inimene liigub. Seega on tähtis saada ema sööma, kasvõi väikeste portsude kaupa, aga regulaarselt ning jälgida, et toit iseenesest oleks vedelikurikas. Lisaks püüdke talle selgeks teha vedeliku tarbimise vajalikkus. Kui talle vesi ei meeldi, siis kasutagu taimeteesid. Proovida võib ka kuivatatud puuvilju (aprikoosid, ploomid). Samuti võib teha kolmest-neljast kuivatatud ploomist klaasitäie keedetud veega tõmmise (lasta seista üle öö ), mida hommikul esimese asjana juua. Laske emal ka mõned korrad päevas kõhtu päripäeva masseerida, seegi ergutab soolestiku tööd. Pudrule võib kiudainete sisalduse tõstmiseks lisada pisut kliisid.
Heade soovidega, dr.Ehala